Skip to main content

25. – 27. 10. 2019
7. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva
Nová synagóga Žilina a Rosenfeldov palác


Vstupenky: http://bit.ly/HaMZA19


Piatok 25. 10.


17.00, Rosenfeldov palác
filmy SNEH

Na doske po rovine (The Spirit Of Flatness) – Paweł Jaworski / PL, FI / 2018 / 27 min
Dvaja profesionálni snoubordisti sa vyberú ďaleko za polárny kruh k najvyššiemu vrcholu Fínska, aby si zajazdili na miestach, kam sa nedostali ešte žiadni snoubordisti.

Teraz alebo nikdy (Now or never) – Simon Platzer, Jakob Schweighofer / AT / 2018 / 21 min
Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.

Krajina nikoho (No Man´s Land) – Matthias Mayr / AT / 2018 / 72 min
Dvaja lyžiari a dobrodruhovia Matthias „Hauni“ Haunholder a Matthias Mayr spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom nachádzajú v Antarktíde nečakaný „svätý grál“ freeridingu.


17.30, Nová synagóga
film PRVÁ PLAVBA
+ prezentácia TREKLAND TRIP

Prvá plavba (Maidentrip) – Jillian Schlesinger / USA / 2013 / 82 min
Štrnásťročná Laura Dekker zachytáva na kameru svoju dvojročnú plavbu a snahu stať sa najmladšou osobou, ktorá sama oboplávala svet. Debut režisérky Jillian Schlesinger sa skladá z mixu Lauriných vlastných videí a hlasových nahrávok na mori a dôverných záznamov z miest ako Galapágy, Francúzska Polynézia, Austrália a Južná Afrika.

Trekland Trip
Cieľom projektu Trekland Trip je vytiahnuť ľudí z denného stereotypu a vziať ich do našich krásnych hôr. Každý jeden trip je iný. Účastníci testujú rôzny outdoorový materiál, zažívajú situácie, ktoré im vie príroda pripraviť. Turistika, ferraty, skialp, snežnice, lezenie, nočné prechody a veľa ďalšieho môžeš zažiť, ak sa pridáš na jeden z Trekland Tripov. Projekt odprezentuje Jakub Slotta zo žilinského Treklandu.


19.30, Rosenfeldov palác
filmy ZEM

Afganská výprava za slobodou (Ascending Afghanistan: Women Rising) – Erik Osterholm / AF / 2015 / 49 min
Film sleduje skupinu 16 – 19-ročných dievčat v Afganistane, ktoré sa snažia stať prvým ženským afganským horolezeckým tímom. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.

Matsés – Miroslav Haluza / CZ / 2018 / 44 min
Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo tak ako za starých čias a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď sa otec s dcérou vydajú na vlastnú päsť na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazonského pralesa, ku kmeňu Matsés čeliacemu tlaku civilizácie?

Nomádsky chlapec (Boy Nomad) – Niobe Thompson / CA / 2018 / 21 min
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.


20.00, Nová synagóga
MÁRA HOLEČEK (CZ): UFO MAARA LIFE

Marek „Mára“ Holeček je špičkový český horolezec, no tiež cestovateľ, dokumentarista, spisovateľ a fotograf. „UFO Maara Life je běh života za poslední lezecký rok, radosti, strasti a překvapení. K vidění budou výňatky z dokončených letošních dokumentů, jak z Antarktidy na Monte Pižduch, tak Pákistánského Nanga Parbatu, včetně Peruánského Huandoye a Nepálského Chamlangu. Vše doprovází můj vtipný komentář a fotky bez ladu a skladu.“


Sobota 26. 10.


17.00, Rosenfeldov palác
filmy BEH

Ako zabehnúť 100 míľ (How to Run 100 Miles) – Brendan Leonard / USA / 2017 / 29 min
Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikanovanie. Naučil sa však bojovať doslova aj metaforicky. V roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón.

Volanie diaľok – Adam Lisý / SK / 2018 / 35 min
Cesta hrdinov SNP je najznámejšia diaľková turistická trasa na Slovensku vedúca od Dukly až na Devín. Meria 765 kilometrov a podľa značkového času jej prechod trvá 224 hodín nepretržitého kráčania. Zdolať ju v rozpätí 7 až 9 dní je výzva, aká sa nevidí každý deň.

Značkár – Viliam Bendík / SK / 2019 / 45 min
Keď jeho syn prišiel s nápadom zorganizovať ultrabežecké podujatie na počesť M. R. Štefánika, okamžite sa k nemu pridal. Začal aktívne behávať a každý rok úplne sám značí celú 144 km trasu preteku Štefánik Trail. Na svoje 70. narodeniny sa mu splní veľký sen – stojí na štarte 5. ročníka, pripravený bežať svoj vlastný príbeh.


17.30, Nová synagóga
filmy BICYKLE

Podarený blázon (Beautiful Idiot) – Harrison Mendel / CA / 2018 / 15 min
Aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.

DreamRide 3 – Mike Hopkins / CA / 2018 / 6 min
Posledná tretia kapitola oceňovanej cyklistickej trilógie, ktorá vás prenesie do divokých zákutí ľudskej predstavivosti.

Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms) – Philipp Becker / DE / 2018 / 32 min
„Bikepacking“ cez Alpy a zlyžovanie niektorých kultových kopcov bez pomoci motora. Päťtýždňová cesta z Nemecka cez západné Alpy až po Stredozemné more na bicykloch.

Bawli Booch – Anuj Khurana / IN / 2016 / 4 min
Raj, ktorý žije v Himalájach, vás zoberie na prehliadku mestečka Manali za zvukov bollywoodskej hudby. Zatiaľ čo on sa tade preháňa na horskom bicykli, miestni obyvatelia si užívajú každodenný život.

Synkronika III (The Synchronicles III) – Sebastian Doerk / CH / 2018 / 6 min
Cesta karavanom naprieč Portugalskom za hľadaním najlepších vĺn na surfovanie a najlepších trás na jazdu bicyklom.

Offline World – Roman Pichnarčík / SK / 2018 / 16 min
Či si manažér alebo športovec, v dnešnej uponáhľanej dobe je tlak okolia neskutočne veľký a máš pocit, že čas len tak uteká a dostať sa do zóny OFFLINE je veľmi zázračné. Vnímaš iba svoj bike a krásne okolie, v ktorom sa nachádzaš.

Frajer Rajesh (RJ Ripper) – Joey Schusler / USA, NP / 2018 / 20 min
Chaotické ulice v Káthmandu možno nevyzerajú ako typické miesto, kde vyrastajú mountainbikeri svetovej úrovne, ale pre Rajesha (RJ) Magara nie je typické nič.


19.30, Rosenfeldov palác
To najlepšie z festivalu VIMFF 2019

A čo na to Craig? (Craig’s Reaction) – Cameron Maier / USA / 2018 / 24 min
Craig DeMartino prišiel v roku 2002 pri hrozivej lezeckej nehode o nohu. Nevzdal sa a v súčasnosti je jedným z najlepších hendikepovaných lezcov v Spojených štátoch, ktorý pomáha ostatným hendikepovaným dospelým a veteránom s telesným postihnutím byť znova aktívnymi.

Kde sa končí les (Treeline) – Jordan Manley / CA / 2018 / 40 min
Ticho, trpezlivo, stromy vydržia. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom v Japonsku, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam v Nevade. Pridáme sa k niekoľkým lyžiarom, snoubordistom, vedcom a liečiteľom, ktorí preskúmajú toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.

Surfer Dan – Tim Kemple / USA 2018 / 8 min
Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete, a nájdete to priamo na prahu vášho domova.

Zabardast – Jérôme Tanon / F / 2018 / 54 min
Intímny cestovný denník z neuveriteľnej freeride expedície do srdca Karakoramu. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride.
20.00, Nová synagóga
ZAtraily!
diskusia a neformálna zatváračka MTB sezóny

Okolie Žiliny je ideálnym ihriskom pre horské bicykle. Množstvom a kvalitou trailov sa určite radí medzi top slovenské lokality. Prečo ale z tohto potenciálu nevieme vyťažiť viac a čo by sa pre to dalo urobiť? Odpovede budeme hľadať v diskusii, ktorú s hosťami povedie Martin Imrich (MTBIKER.sk), úspešný príklad odprezentujú zástupcovia združenia Hornonitrianske stopy. Po oficiálnej časti bude nasledovať neformálna diskusia, ktorej presný koniec je neistý, podobne ako záver tohtoročnej sezóny.


Nedeľa 27. 10.


17.00, Rosenfeldov palác
filmy VZDUCH

8000+ – Antoine Girard, Christian Schmidt / FR, DE / 2018 / 22 min
Paraglajdista Antoine Girard už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8 051 m) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglajdingu, ale vzduch je tu riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

Za vrcholkami hôr (Beyond the Peaks) – Shams / F / 2018 / 29 min
Profesionálny wingsuit skokan sníva o zoskoku z troch slávnych vrcholov Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.

Tuláci na padákoch (We are the Rovers) – Antonin Michaud-Soret / FR / 2018 / 25 min
Tretí film trilógie vás vezme na fantastické paramotorové dobrodružstvo a spolu objavíte krásu nedotknutej nórskej scenérie – na pevnine, na mori i vo vzduchu.

Neprestávam lietať (Still flying…) – Miroslaw Dembinski / PL / 2018 / 33 min
Janusz Orłowski aka „Starký“ sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu, a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Film dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.


17.30, Nová synagóga
film DAWN WALL

Dawn Wall (The Dawn Wall) – Josh Lowell a Pete Mortimer / USA / 2017 / 100 min
Tommy Caldwell a jeho partner Kevin Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech  pre zachovanie priateľstva?


19.30, Rosenfeldov palác
filmy VODA

Mel – Jason Macqueen / AU / 2018 / 4 min
Začiatky v novom športe sú dosť ťažké. Ale čo keby ste si museli prerobiť všetky kusy výstroja a prispôsobiť každú techniku? Mel nám ukáže, aké náročné je začať sa venovať jazde na divokej vode. Hlavne keď nemáte „štandardný typ tela“.

Plavba do zátoky Disko (Disko) – Dominic Joyce / GB / 2018 / 17 min
Pripojte sa k Olivierovi na lodi Breskell a spolu s jeho posádkou nájdite legendárny záliv Disko s gigantickými ľadovcami.

Ľadoví anjeli (Ice Kayak Movie – The Ice Angels) – Olaf Obsommer / DE / 2018 / 45 min
Vodopády na severe Islandu sú už v lete výzvou pre odvážnych vodákov. Aký veľký blázon musí človek byť, aby sa tam vydal v zime?


20.00, Nová synagóga
JOZEF KRIŠTOFFY A ONDREJ HÚSERKA:
CERRO TORRE – SEN KAŽDÉHO LEZCA

Prezentácia o výstupe na nedobytnú horu Cerro Torre v centrálnej Patagónii. Snom každého lezca je preliezť jednu z najrešpektovanejších ciest v súčasnom svete alpinizmu. Pre Joža a Ondra sa tento sen stal začiatkom februára 2019 skutočnosťou.


Vstupné na jeden filmový blok: 3,00 / 2,00 € (dospelí / študenti)
Vstupné na filmy Dawn Wall a Prvá plavba: 4,00 / 3,00 €
Vstupné na prednášku Máru Holečka: 6,00 / 4,00 €
Vstupné na prednášku Jozefa Krištoffyho a Ondreja Húserku: 4,00 / 3,00 €
Vstup na sobotnú akciu ZAtraily! je voľný.
Vstupenky sú zlosovateľné!
Predpredaj: www.novasynagoga.sk


Vstupenky si môžete kúpiť online alebo osobne v bare kultúrneho centra Stanica a v kníhkupectve Artforum v Žiline. Elektronické vstupenky nemusíte tlačiť, na mieste sa stačí preukázať QR kódom v telefóne.