Skip to main content

Nenechajte si ujsť siedmy ročník festivalu Hory a mesto Žilina. Tentokrát si užijete nádielku športovej a horskej kinematografie priamo v centre mesta. Kaviareň v Novej synagóge a Rosenfeldov palác sa od 25. do 27. októbra premenia na kinosály plné prekrásnych záberov, strhujúcich športových výkonov a dobrodružných prednášok.


Popri filmoch sú najväčším ťahákom aj prezentácie inšpiratívnych hostí. V úvodný deň privítame českú lezeckú jednotku dobre známu aj vo svete – Marek „Mára“ Holeček otvorí festival rozprávaním o svojich dobrodružstvách, ktoré prežil a preliezol za posledný rok. Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka zas v nedeľu porozprávajú o výnimočnom úspechu v Patagónii, kde sa im podaril husársky kúsok na ikonickej hore Cerro Torre.


Filmové premietania rozdelené do tematických blokov (Sneh, Bicykle, Voda, Zem,…) doplnia celovečerné dokumenty ako dychberúci Dawn Wall o voľnom preleze zdanlivo nezdolateľnej, takmer tisíc metrov vysokej steny v Yosemitoch alebo film Prvá plavba sledujúci snahu Laury Dekker stať sa najmladšou osobou na svete, ktorá sama obopláva svet. Chýbať nebudú ani slovenské snímky – medzi inými aj novinka Značkár režiséra Viliama Bendíka rozprávajúci príbeh otca, pre ktorého sa beh stal cestou k vlastnému synovi.Fanúšikom horskej cyklistiky je určená sobotná diskusia, ktorá otvorí otázku budovania značených trailov v okolí Žiliny. Príklad z Bojníc odprezentujú zástupcovia združenia Hornonitrianske stopy, do debaty sa zapoja zástupcovia samosprávy, ale aj aktívnych jazdcov. Celá akcia pod patronátom hlavného partnera festivalu – spoločnosti Istrofinal, ktorý si pre návštevníkov diskusie pripravil aj drobné prekvapenie, symbolicky uzavrie tohtoročnú bicyklovú sezónu.


Kompletný program festivalu Hory a mesto Žilina nájdete spolu s odkazom na predpredaj na www.novasynagoga.sk/hory-mesto-2019/.


Vstupenky sú zlosovateľné, na výhercov čakajú ceny od partnerov festivalu – spoločnosti Istrofinal, Trekland, štúdia Profigrafik.sk, kníhkupectva Artforum a ďalších.