Skip to main content

Pýtali sme sa našich kamarátov, s ktorými spolupracujeme, alebo sa stretávame pri našej práci 5 otázok. O tom ako fungujú a čo sa u nich zmenilo v tomto období “karantény” sa dočítate nižšie.

34.

Ján Králik, manager MANZO steak&burger

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce?

Zásadné, predaj a komunikácia so zákazníkom – všetko cez telefón alebo internet. Celý predaj ide iba cez stránky a kto chce predávať musí mať dobrú ponuku a dobrý marketing.


Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Nemáme. Makáme stále a tešíme sa, že môžeme. Niekedy je lepšie sa aspoň o niečo snažiť, ako nerobiť nič…


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Ráno tri kávy a ideme.  Robíme rozvoz jedál. Našim prvoradým cieľom vždy bolo udržať si kvalitu jedál, takže v tom pokračujeme aj teraz! Najdôležitejšie je používať kvalitné suroviny, lebo  suroviny sú základ dobrého jedla! Teraz je to o niečo náročnejšie, čas dodania jedál rozhoduje, preto tie kávy. 


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? 

Oslovili sme profesionálne firmy, riešime profi grafiku, marketing, máme aj billboardovú kampaň. Snažíme sa prispôsobiť potrebám zákazníka. Robíme viac tradičné jedlá, používame ekologické obaly, oslovujeme nových zákazníkov. Stažovať sa a čakať nič nerieši, musíme sa prispôsobiť…


Ako relaxuješ?

Chodím často behať, čistí to hlavu a teraz v nej mám veľa myšlienok. Relaxujeme aj večer, keď si sadneme s kolegami a tešíme sa z každej vybavenej objednávky.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Myslím si , že teraz a určite aj v budúcnosti bude kvalitný marketing zásadný pre každého kto chce podnikať. Doba internetu je stále aktívnejšia a takéto situácie, v ktorej sme sa teraz ocitli nás v tom len utvrdia.


35.

Hanka Lukšu, lektorka detských výtvariek

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

So svojim home officom som spokojná, aj keď väčšinou je plný detí a iných rozptyľujúcich vecí a dejov.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň? 

Väčšinu dňa mám na starosti moje dve dievčatá, ale v mysli od nich veľmi často odbieham k pracovným veciam alebo vybavujem telefonáty a online stretnutia. Niekedy sa vedome cez deň snažím tieto pracovné veci odpojiť a byť s deťmi intenzívnejšie. Keď sa mi to sem tam podarí, som na seba hrdá a užívam si to. Sústredenejšie potom dokážem pracovať iba po večeroch a v noci a dosť často to aj preženiem do neskorých hodín.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce) 

Praktikujem homeschooling ako všetci s deťmi, lenže ja som to vlastne vždy chcela skúsiť, takže na to vôbec nenadávam ako mnohí iní, ale celkom sa teším z tejto šance. Ani predstava niekoľkých mesiacov v takomto režime ma nedesí, ale výzva to každopádne je. 

Učiteľské a lektorské aktivity, ktoré som mala predtým skúšam robiť online na diaľku. Takže sa učím neobvykle veľa nových vecí z technológií a informatiky – som nútená robiť si prehľad v rôznych online nástrojoch, ktoré sa snažím využiť vo svojej práci. Berie to veľa času, ale je to objavné a tiež ma to baví.


Ako relaxuješ?

Relaxovať moc neviem. Ale uvedomila som si aké je dobré tešiť sa z každého drobného momentu a tie menej príjemné okamihy si iba všímať a nechať odplynúť. Celkovo je nám vlastne v tej karanténe doma veľmi dobre, aj keď občas to samozrejme trocha zaškrípe. Na začiatku som z tej intenzity rodinného spolubytia mala taký príjemný dovolenkový pocit, teraz už si v tom skôr hľadám novú životnú rutinu. 

Máme dvor, kde sa môžu deti hrať a my nadýchať sa čerstvého vzduchu a občas sa ideme vyvetrať niekam za mesto, stráviť noc pri ohni a prespať v aute. Posledné týždne som tiež šila stovky rúšok pre mesto a každá dávka tejto prostej rutinnej práce mi parádne pomáhala vyčistiť hlavu.  

A tiež som objavila ako dobre mi padne kresliť si, alebo iba tak voľne si hrať na klavíri.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Nad tým veľmi nepremýšľam, ale verím, že kreatívne bytosti v akomkoľvek sektore sa v kríze a ani po nej nestratia.


36.

Karolína Bašteková, dizajnérka, výtvarníčka a jogínka

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Zmenilo sa veľa. Všetky moje hlavné pracovné aktivity, dokonca v odlišných oboroch, boli zrušené. Ku niektorým projektom sa vracať možno ani nebudem. Kríza ich ovplyvnila natoľko, že aj po jej uplynutí to bude neľahké.

Home office som mala aj predtým, keďže väčšinou robím ako freelancer. V tomto smere zmena len v tom, že sa venujem trochu iným veciam a pracujem ešte samostatnejšie. Sama som zvedavá, kam sa dopracujem.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň? 

Mám dve deti. 4 a 5 rokov. Čo dodať. Rannú rutinu máme dlhodobo zabehnutú, syn je ránovstaj. Trvá na 5.30 hodine rannej, škôlka-neškôlka. Počas dňa mi ostávajú skôr len fragmenty času. Robila som, kedy sa dalo. Bol to ale chaos a ťažšie sa mi sústredilo. Je nezdravé a neefektívne riešiť prácu vždy a všade. Určujem si teraz čas a mimo neho ju moc neriešim. Žalúdočné vredy nie sú sranda.  Proste som sa musela zmieriť s tým, že doobeda nič neurobím, skôr sa podarí poobede.V noci je to bieda, mozog nespolupracuje.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce) 

Spravila som si rozvrh na jednotlivé dni a doúčam sa to, v čom mám medzery. A tiež som si vyhradila čas na veci, ktoré sa mi nepodarilo urobiť už roky. Ak však v ten deň mám niečo dôležitejšie, vypúšťam. Snažím sa nepripúšťať si ten tlak. Každý máme iné podmienky. Veci priorizujem a asi mi bude úplne stačiť to prežiť, nezblázniť sa a neprenášať stres na deti. Minimalizujem nároky, výdavky. Pri materiálnych veciach to nie je ani tak ťažké.


Ako relaxuješ?

Relaxujem v noci, keď spím. Po 5 rokoch nespania pri deťoch sa o spánok už nenechám pripraviť. Keď večer cítim, že môj výkon je chabý, neriešim to kávou, ale idem radšej skoro spať a ráno vstanem aj o 5tej. Teraz v lete (letnom čase) je to ok.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Asi je nám všetkým jasné, že bude fajn naučiť sa fungovať v digitálnom priestore. A obdivujem napr. tie 50+ učiteľky ako sa dokázali s vecami vysporiadať a učia cez Zoom a Webex a robia Youtube videá. Domnievam sa, že keď si touto skúsenosťou raz prejdeme, môžme takto v budúcnosti riešiť nielen vyhrotené situácie. Home office, učenie a úlohy pre dieťa dlhodobo PN, epidémie obyčajnej chrípky, nehovoriac o tom, že aj tento konkrétny vírus sa bude možno vracať. Marketing, reklama a grafika nie sú až tak postihnuté. Sú odvetvia, ktoré sú na tom oveľa horšie. Nulové príjmy a nájom za priestory na krku. Myslím, že práce v tomto odvetví bude dosť.

Trochu sa obávam, že sa ľudia budú snažiť ušetriť a robiť si veci sami. Majú momentálne viac času, online sú rôzne kurzy. Práve teraz zadarmo. Veľa živnostníkov bude reklamu potrebovať, ale nebude na ňu mať peniaze. Príliš  o budúcnosti radšej nepremýšľam, sústredím sa na najbližšie dni a týždne. Nedramatizovať, nerobiť chyby, ostať v zdraví duchom, telom, i vzťahoch.