Skip to main content

Island – inšpirácia nielen pre európsky dizajn


Dizajn nie je len našou prácou, je našou celoživotnou vášňou. A nie je žiadna jednoduchšia a lepšia cesta na zbieranie pracovnej inšpirácie ako cestovanie…


Každá krajina má niečo do seba, svojrázne a okúzľujúce. Každá kultúra prináša množstvo podnetov, ktoré nás dokážu obohatiť a posunúť dopredu. Nedávno sme sa vrátili z Islandu, a skutočne, je to neobyčajná krajina. Zem ohňa a ľadu, prírodných krás, povier, silnej energie a prekvapivo – minimalizmu.

Minimalizmus, ktorý nášmu ateliéru je taký blízky, na Islande funguje mimoriadne dobre. Na ostrove si domáci radi krátia čas vlastnou tvorbou a rôznymi výmyslami, či už ide využívanie prírody alebo len vlastnej fantázie. Nás zaujala najmä práca s krajinou  a jej kompletný dizajn. Často nájdete na mieste, kde to vôbec nečakáte objekt, tak vkusne a s dôvtipom zasadený, že absolútne neruší a nerozbíja tú krásu okolo.

Jednoduchá, nerušivá architektúra miestnych domov, premyslené orientačné a smerové značky neraz aj s milým vtipom, ako napríklad, keď na semaforoch svietilo červené srdiečko, nás ohromne bavili a len potvrdili naše presvedčenie o všestrannej využiteľnosti a kvalite jednoduchého dizajnu. Práve vďaka nemu sme sa v tejto premenlivej krajine tak dobre orientovali, všimli si mnoho zaujímavých informácií a objavili viac, než sme čakali. Kiež by sa aj u nás viac siahalo po týchto jednoduchých a nápaditých formách, či už v dizajne, prístupe k prírode a vlastne takmer ku všetkému.


Viac o našom ateliéri nájdete na: www.profigrafika.sk