Grafik alebo grafický dizajnér je povolanie, ktoré so sebou nesie profesionálne znalosti, skúsenosti a zručnosti nielen v oblasti grafiky a dizajnu. Dali sme pre vás dohromady 5 dôvodov, prečo by ste sa mali obrátiť s návrhom grafiky na grafické štúdio.
1. Nedoplaťte na lacné logo
Pred pár rokmi sa roztrhlo vrece so zahraničnými webovými službami, ktoré poskytujú grafické služby za pár dolárov. Návrh loga vám grafik pripraví podľa vašich požiadaviek napríklad v Indii aj za 5 dolárov. A ak si priplatíte, pošle vám spolu s logom otvorené dáta, aby ste s grafikou „akože“ mohli pracovať. S podobnými logami máme skúsenosti aj u nás v ateliéri – občas príde klient, ktorý si takúto prácu objednal. Obráti sa na nás s požiadavkou, aby sme logo upravili prípadne prerobili. Často je to však nezdolateľná úloha. Logá nespĺňajú základné štandardy použiteľného dizajnu. Niekedy sú kradnuté a doslova okopírované z iných už existujúcich a známych vizuálov. V tomto prípade dávame od toho ruky preč. Ctíme si prácu iných profesionálov a aj tú našu.
2. Detaily, ktoré rozhodujú
Dobrý grafik je puntičkár. Vychytá nedostatky vo veľkosti jedného pixelu. Vidí to, čo si klient ani zákazník na prvý pohľad nevšimne. Ak si myslíte, že sú to detaily, ktorý konečné dizajn nijako neovplyvňujú, nie je to úplne tak. Logo môže v sebe skrývať aj aspekty ovplyvňujúce podprahové vnímanie, môže pôsobiť rušivo a nedôveryhodne a vy jednoducho netušíte prečo. Skúsený grafik sa týmto chybám dokáže vyhnúť. Navyše, myslí dopredu a nastaví ďalšiu prácu s logom a možnosti jeho využitia prípravou prehľadného dizajn manuálu.
3. Všestranná použiteľnosť
S kvalitným logom sa dá pracovať. Môžete ho použiť do baneru, na leták, na vizitku, potlačiť ním svoje produkty a podobne. Práve preto musí byť rozpoznateľné a niesť signifikantné znaky, aby vás vaši zákazníci rýchlo a jednoducho spoznali. Ostrieľaný dizajnér dokáže ustriehnuť dané parametre tak, aby bolo logo všestranne použiteľné.
4. Tlačová kvalita
Počuli ste už vety „pošlite mi to vo vektore“, prípadne „pošlite mi to v krivkách“? Môžete sa s tým stretnúť, ak si dávate potlačiť vašim logom či dizajnovým návrhom tričká alebo iné produkty. Logo vo vektore môže grafik prakticky donekonečna zväčšovať, upravovať farby pozadia a ľahko s ním pracovať. Ak potrebujete návrh na tlačovinu, určite sa obráťte na profesionálneho dizajnéra, ktorý vám pripraví všetko presne tak, ako budete potrebovať. Vyhnete sa tak prípadným nedorozumeniam v tlačiarni, kedy sa často stáva, že nedokonalá grafická príprava sa odrazí na výsledku, s ktorým by ste nemuseli byť spokojní (rozrastrované/rozkockované logá, vypadnuté časti textu, diery v obrázkoch, nesediace farby a pod.)
5. Dizajn pre samoukov?
Na internete nájdete množstvo aplikácií a nástrojov, s pomocou ktorých dokážete vytvoriť grafické návrhy – letáky, vizitky, ale aj rôzne banery na sociálne siete či pozvánky na podujatia. Obľúbená a všestranná je napríklad Canva.com. Takto pripravené podklady vám postačia na súkromné využitie, môžete si s nimi upraviť životopis do reprezentatívnej podoby, urobiť pohľadnice a podobne. Ak však plánujete s návrhom pracovať aj profesionálne a s grafikou nemáte žiadne skúsenosti, treba myslieť na to, že je to väčšinou šablóna – nie originál a aj pracovať s výsledným dizajnom sa dá len obmedzene. Vo výsledku neušetríte ani čas, ani peniaze.
Profesionálny grafik zvládne návrh pripraviť za neporovnateľne kratší čas. Navyše vychytá nedostatky, ktoré laikovi môžu ujsť, no vyniknú pri tlači prípadne na ne zareaguje klient. Tak, ako vám web programuje programátor alebo nábytok vyrába stolár, aj pri dizajnérskej práci je vhodné obrátiť sa na odborníka – ak vám záleží na využiteľnom a kvalitnom produkte.
Nezdá sa vám vaše logo? Alebo potrebujete návrh nového? Obráťte sa na náš ateliér, radi vám poradíme.