Skip to main content

“Mojou ambíciou je, aby človek zastal, rozmýšľal nad tým, čo vidí a prečo by to mohlo byť zaujímavé. Trpezlivosť ma učí umeniu.”

(Juraj Gábor)

 

A našou ambíciou je Jurajovi pomôcť, a pomáhame mu stavať 18-metrový drevený objekt Zrakovej pyramídy na kopci nad obcou Súľov. Chýba posledný kúsok a k nemu potrebujeme aj vašu pomoc na www.startlab.sk/zrakovapyramida, kde si môžete kúpiť aj lístok na výlet kunstbusom v sobotu 21. novembra 2015, kedy slávnostne pokrstíme hotové dielo.


Juraj Gábor (1985) je výtvarník, absolvent VŠVU v Bratislave, víťaz Ceny Igora Kalného 2012, ktorú uďeľuje Krajská galéria umenia v Zlíne. Objekt Zraková pyramída bol súčasťou jeho sólovej výstavy s názvom Dívka před domem v tej istej galérii na jeseň v roku 2014, na ktorej spolupracovala aj Nová synagóga (či Stanica, skrátka my).


V galérii
Objekt s názvom Zraková pyramída je na začiatku spojený s videom. Fyzické prežívanie pohľadu do krajiny, aj tak by sa dal nazvať jeho prístup k videozáznamu krajiny. Juraj si vyberá obrazový výsek okolia, a za úlohu si dáva celú hodinu stáť a v ruke udržať kameru s týmto jediným pohľadom. Divák len ťažko pochopí fyzický zážitok, spojený s procesom hodinového natáčania. No nestabilnosť výsledného záznamu mu o pocitoch človeka s kamerou, a jeho postupnej únave, dávajú aspoň tušiť.

V druhom kroku vzniku diela nastáva racionálna analýza pohľadu do krajiny. V tradícii renesančných autorov a nimi vynájdenej úbežníkovej perspektívy (tzv. zraková pyramída) Gábor zhmotňuje fyzický priestor, ktorý sa nachádza v zábere kamery. V galérii vzniká trojrozmerný objekt (3D zraková pyramída), ktorý ohraničuje priestor pohľadu a stáva sa zároveň premietacou miestnosťou výsledného videa, hodinového záznamu krajiny. Divák má možnosť vstúpiť do premietacieho priestoru a tým vstúpiť aj do výhľadu autora s kamerou, stať sa súčasťou výsledného obrazu.
Zraková pyramída, inštalácia v Krajskej galérii výtvarného umenia v Zlíne.


V krajine

V poslednom kroku (teraz v Súľove) sa z diela vytráca pôvodná video-projekcia. Juraj Gábor vyberá jediný statický pohľad do otvorenej krajiny, kde umiestňuje svoj drevený objekt. Objekt rámuje jediný (reálny) výhľad, stáva sa monumentom v krajine a pre krajinu. To bolo prvé, čo nás napadlo, keď sme videli jeho výstavu pred rokom v Zlíne – že toto dielo potrebuje svoju reálnu krajinu, kde bude stáť, minimálne na pár rokov. Aj za cenu, že bude len slúžiť ako núdzový turistický prístrešok.

Spolu s Jurajom sme teda chceli dať tento rok 18-metrovému objektu ďalší život a tak sa ho snažíme teraz naozaj umiestniť do reálnej krajiny. Našli sme lúku-kopec nad Súľovom, dedinou s dobrým a otvoreným starostom. A tak staviame. Náš kolega Robo Blaško sformoval tím statikov a stavbárov, ktorí sa podujali na túto úlohu. Sami by sme to nezvládli, ide o jednu z najväčším realizácií vo verejnom priestore v našom okolí, najviac s minimálnym rozpočtom.


 Zbierka

Momentálne sa nám minuli financie na dokončenie stavby, ale nevzdávame to a chceme dielo dokončiť ešte pred zimou. Zapojte sa a prispejte cez jednoduchú aplikáciu na startlab.sk/zrakovapyramida.

Ako už veľakrát (na Stanici aj v Synagóge), opäť sme sa raz prerátali a v nadšení si uviazali na krk väčší projekt, než na aký máme peniaze, kapacity i čas. Ale povedzte sami – neboli by ste z tohto 18-metrového dreveného objektu nadšení, keby ste ho mohli postaviť v krajine nad Súľovom ako netradičnú vyhliadku?

Získali sme 3-tisíc eur od ministerstva kultúry a niečo naviac z grantu Nadácie Erste. A pustili sme sa do práce. Veriac, že to spoločne zvládneme, však objekt už bol minulý rok vystavený v galérii a stačí nám ho znovu postaviť. A potom to prišlo – statika a prísne normy, dodatočné kovové konštrukcie, zváranie, ochranné nátery, žeriavy a posilňovanie základov. To všetko na kopci, kde sa ledva dá vyjsť traktorom. A blíži sa zima. Chýba posledný krok – strecha objektu. Bez nej drevostavba dlho nevydrží.

Podarilo sa nám získať podporu, ale dvojnásobne menšiu oproti plánu, bohužiaľ. Sám autor Juraj Gábor prispeje zo svojho, väčšina ľudí (vrátane projektantov a inžinierov) pomáha dobrovoľnícky, Jurajov otec robí bezplatne stavebný dozor, starosta požičal obecnú elektrickú centrálu a náradie, miestni nám pomáhajú vyvážať materiál na domácich traktoroch, ale to nestačí. Preto sa obraciame na vás s prosbou o pomoc. Podarí sa to.

Odmenou za vašu podporu cez startlab.sk/zrakovapyramida vám bude lístok nakunstbusový výlet v sobotu 21. novembra 2015 alebo originálne tričko či podpísaná serigrafia s motívom objektu od Juraja Gábora. A dobrý pocit, že ste pomohli veľkej veci, na ktorú sme bez vás malí. A 6. decembra 2015 potom pozývame na Jurajovu samostatnú výstavu v našej galérii Plusmínusnula.


Ďakujeme za doterajšiu podporu a pomoc:
Jurajovmu otcovi Jánovi Gáborovi (stavbyvedúci), Obci Súľov – Hradná (špeciálne starostovi Jaroslavovi Bušfymu), architektovi Michalovi Pulmanovi, Igorovi Babiakovi (Periférne centrá), statikom Ondrejovi Markovi (2021 architekti) a Štefanovi Halvoňovi, kováčovi a zámočníkovi Ladislavovi Staňovi, firme Kontrakting (poradenstvo) a partii robotníkov okolo Petra Marciša.


Autor: Marek Adamov


2