Skip to main content

Lucia Gašparovičová a Marcel Benčík ZBIERAJÚ

Kurátorka výstavy: Mira Sikorová-Putišová

Vernisáž: piatok 19. decembra 2014 o 18.00 hod 
Trvanie výstavy: 20. decembra 2014 – 1. február 2015

Výstava s názvom Zbierajú je spoločným projektom dvojice autorov, grafického dizajnéra Marcela Benčíka a šperkárky Lucie Gašparovičovej. Práca oboch umelcov, dizajnérov, často krát balansuje medzi „typickou“ úžitkovou tvorbou a tvorbou viac konceptuálnou, výstavnou. Pre Považskú galériu umenia v Žiline spoločne vytvorili autorskú inštaláciu, kolekciu, v ktorej tematicky spracúvajú fenomén zbierania a zberateľstva. Obaja tu pracujú s pre nich typickými materiálmi, ktoré využívajú bežne vo svojej dizajnérskej praxi. Lucia analyzuje a reinterpretuje vlastnú šperkársku tvorbu, kolekcie/zbierky, ktoré vytvorila počas svojho štúdia a umeleckej/dizajnérskej praxe. Marcel, vášnivý zberateľ, transformuje svoje osobné zbierky predmetov (bankovky, gule, angličáky, lego, knihy a dizajnérske diela, ktoré vytvoril pre iných výtvarníkov). Štatisticky s maximálnou dôslednosťou ich premieňa na nové veľkoplošné, ale tiež komorné inštalácie či polygraficky
vytvára nové dizajnérske produkty.
Autori vo svojich výstavných prezentáciách, konceptuálne orientovaných inštaláciách reagujúcich na konkrétny výstavný priestor, vytvárajú prekvapivé a divácky atraktívne výstupy schopné komunikovať so širokým publikom. Je to práve vďaka vzájomnému presahu oboch ich autorských polôh a prístupov k tvorbe. 

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a s podporou i+i print a Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU.