Skip to main content

6. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva
piatok – nedeľa, 26. 10. – 28.10. 2018


Opäť sme zažili úžasné tri dni plné neopakovateľných zážitkov z hôr, ohromujúcich ľudských príbehov a nevšedných športových výkonov. Máme za sebou mimoriadne silný ročník – programom, návštevnosťou a v neposlednom rade atmosférou.


Ťažiskom programu boli strhujúce športové dokumenty rozdelené do tematických blokov – Skala, Sneh, Voda, Horské bicykle, Beh a ďalšie. Medzi prvými sme na plátne odpremietali slovenské novinky  Tieň jaguára od Pavla Barabáša a film Pavúk od Ľubomíra Slivku. Filmové projekcie dopĺňali prednášky atraktívnych hostí. Headliner festivalu bol slovenský „kráľ Himalájí“ Peter Hámor. Ako prvý Slovák a tridsiaty siedmy človek na svete úspešne ukončil „Korunu Himalájí“ a postavil sa na vrcholy všetkých 14-tich osemtisícoviek planéty.  Alpinista, výškový horolezec a inštruktor horolezectva, ktorý má na svojom konte množstvo náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí v naživo komentovanom filme pútavo porozprával o týchto výstupoch a následne diskutoval s divákmi.


Antarktické dobrodružstvo predstavil mladý, veselý paraglajdista a horolezec Juraj Koreň z Kremnice. Prednáška Seven Virgin Summits, časť Antarktídaalebo poďme preplávať najdrsnejší prieliv na svete, vyliezť horu, kde ešte nikto nebol a aby toho málo nebolo, zleťme dole na padáku, bola naozaj miestami mrazivá.


Krásne fotky a a príbeh o tom, ako sa popasovali s výzvou Gasherbrum v Pakistane priniesla  sympatická dvojica Michal Gabriž a Žilinčan Marián Tandler.


Svoj nový zaujímavý projekte Wild Trekland Trip v sobotu poobede predstavill aj známy workoutista Jakub Slotta zo Žiliny.


Festival dopadol výborne. Počas troch premietacích dní prešlo festivalom viac než 950 divákov a viaceré projekcie sme mali úplne plné. Stretli sme sa s veľmi pozitívnou odozvou nielen od divákov, ale aj od účinkujúcich hostí. Aj naša špeciálna grafika – festivalový motív 2018, tentokrát od Alice Kucharovič mala veľký úspech.


Na festivale spolupracovalo 15 dobrovoľníkov, spriatelené kultúrne aj športové organizácie zo Žiliny a re študentov stredných škôl sa premietali počas piatkového doobedia 3 špeciálne projekcie.


Ďakujeme za podporu, a že ste boli pri tom s nami!