Skip to main content

Globálna kontrola a cenzúra / výstava / Dáta : Demokracia


Výstava / Nová synagóga Žilina 13. 10. – 6. 12. 2017
Vernisáž: 13. 10. 2017, 18.00
Kurátori: Bernhard Serexhe, Lívia Nolasco-Rózsás


Poznanie predstavuje moc. To platí predovšetkým v ére prevládajúcej digitálnej komunikácie, kedy informácie a dáta na internete podliehajú nekontrolovateľnému sledovaniu a môžu byť ľahko manipulované. Ak kedysi predstavovali digitálne komunikačné prostriedky novú nádej demokratickej spolupráce, v poslednej dobe sa stali ideálnym nástrojom na kontrolovanie a ovplyvňovanie miliárd ľudí.


Výstava skúma nezastaviteľný prienik kontroly a cenzúry do nášho každodenného života. Spolupracovali na nej umelci, aktivisti, novinári a vedci z viac ako dvadsiatich krajín sveta a vznikla v partnerstve Centra pre umenie a médiá ZKM Karslruhe v spolupráci s pracovnou skupinou Netzpolitik Inštitútu politických vied Univerzity Karla Ruprechta v Heidelbergu a s Centrom pre aplikované bezpečnostné technológie Technickej univerzity v Karlsruhe. Ďalšími dôležitými partnermi sú Reportéri bez hraníc, Chaos Computer Club a platforma netzpolitik.org. Výstavu na Slovensko prináša Goethe-Institut Bratislava a Nová synagóga Žilina.


Vystavujúci umelci:
Aaajiao (Xu Wenkai), Hamra Abbas, Selma Alaçam, Halil Altındere, Daniel G. Andújar, Osman Bozkurt, James Bridle, Alice Cavoukdjian dite Galli, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Hasan Elahi, Michael Grudziecki, KASTEL / KIT, Jonathon Keats, Frédéric Krauke, Jaroslav Kyša, Marc Lee, Tomáš Libertíny, Virginia Mastrogiannaki, Erik Mátrai, Gerardo Nolasco, Chris Oakley, Ruben Pater, Dan Perjovschi, Axel Philipp, Ma Qiusha, Oliver Ressler, Bernhard Serexhe, Christian Sievers, Kota Takeuchi, Wilko Thiele, Ivar Veermäe, Alex Wenger & Max-Gerd Retzlaff


Cover foto: James Bridle – “Drone Shadow” (© ZKM | Karlsruhe 2015, Photo Anatole Serexhe)