Skip to main content

Neziskový projekt Zapamataj.sk:
Pohľadnicami s grafikou upozorňuje na chátrajúce či zničené pamiatky


Autorský projekt Zapamataj.sk z dielne umelca a grafického dizajnéra Petra „Pyppa” Dlhopolčeka z ateliéru Profigrafik.sk chce poukázať na aktuálny stav historických pamiatok aj súčasnej architektúry v Žilinskom kraji – prostredníctvom pohľadníc a plagátov. V prvej časti projektu Pamätaj! Pyppo predstavil štyri sériové grafiky so spoločným menovateľom – vybral chátrajúce, zničené či objekty s neistou budúcnosťou. Kuneradský zámok, sálu S2 zo Stanice Žilina-Záriečie, renesančný kaštieľ v Divinke a Starhrad, všetko architektonicky výnimočné skvosty, si bude môcť verejnosť zakúpiť v podobe pohľadníc v žilinskom kníhkupectve Artforum.


Alternatíva k bežným pohľadniciam Cieľom projektu nie je len zvýšiť povedomie o aktuálnom stave architektonických či historických pamiatok, ktoré si zaslúžia pozornosť. „Chceme tiež ponúknuť alternatívu k suvenírom, ktoré sú často bez umeleckej či inej výpovednej hodnoty. Pohľadnice a serigrafie s autorskou vektorovou grafikou si bude môcť návštevník Žiliny či domáci kúpiť po jednom kuse alebo v špeciálnych balíčkoch v žilinskom Artfore,” dodáva Peter. Neziskový projekt Zapamataj.sk je po detskom knižnom debute Zveroši ďalším počinom v oblasti popularizácie vektorovej grafiky. Autorské grafiky z projektu Zapamataj.sk budú tlačené na kvalitný papier 12 farebnou pigmentovou tlačou. 


O autorovi: Peter „Pyppo” Dlhopolček, grafik, vizuálny umelec, street-art performer a kreatívna hlava grafického štúdia Profigrafik.sk, ktoré patrí k špičke v žilinskom regióne. Spolu so svojim tímom ponúka komplexný servis v oblasti grafického dizajnu a marketingu. Okrem komerčných projektov participuje na mnohých neziskových aktivitách. Vypracoval tiež Manuál reklamy mestskej pamiatkovej rezervácie mesta Žilina.


Viac o vybraných architektonických objektoch:


Bývalý lovecký kaštieľ v Kunerade (1916), národná kultúrna pamiatka. Letné sídlo grófa Ballestrema postavené podľa vzoru francúzskych zámkov.


Renesančný kaštieľ v Divinke pri Žiline (16. storočie), národná kultúrna pamiatka. Jedno z rodových sídel magnátskej rodiny Suňogovcov.


Hrad Varín, Starý hrad alebo Starhrad (13. storočie). Vypína sa na pravom brehu rieky Váh pri Domašínskom meandri, kde kontroloval niekdajšiu stredovekú cestu vedúcu Považím.


Sála S2 (2009) v areáli Stanice Žilina-Záriečie, ktorú v roku 2019 zničil požiar. Bola inšpirovaná DIY architektúrou a postavená prakticky bez investícií za 3 mesiace 120 dobrovoľníkmi z 3 000 pivných prepraviek, 800 slamených balíkov, 10 m3 obyčajných dosiek, 60 OSB dosiek, 120 starých železničných podvalov, dvoch lodných kontajnerov, 2 tatroviek ílovitej zeminy, 10 000 klincov, 1 km závitových tyčí, 1 000 matíc, spojok a podložiek, 1 500 skrutiek do dreva, 1 tatrovky štrku na vyrovnanie terénu a jedného predlžovacieho kábla na prívod elektriny.