Skip to main content

Festival horského filmu a dobrodružstva dopadol opäť na výbornú. Aj keď prekrásne babie leto nenechalo priaznivcov outdorových aktivít chladnými, večerné premietania a prednášky sa tešili slušnej účasti. Niet sa čomu čudovať, nabitý program totiž stál ako vždy za to.


Piatkoví návštevníci mohli okrem iného vzhliadnuť pôsobivý dokument Prvá plavba – sólo plavbu Laury Dekker okolo sveta, ktorú v 16-tich rokoch dokončila ako najmladší človek v histórii. Silnejším zážitkom v úvodný večer snáď bola už len prezentácia českého „horolezeckého leva“ Máru Holečka. Jeho nákazlivý humor a divoká prednáška Ufo Maara Life patrili medzi najoceňovanejšie prezentácie za celú éru festivalu Hory a mesto v Žiline. Projekt Trekland trip – ako nestereotypne je možné stráviť čas v prírode, predstavil Jakub Slotta zo žilinského Treklandu.


Aj v sobotu sála v Novej synagóge praskala vo švíkoch. Nielen počas premietania bicyklového filmového špeciálu, ale hlavne počas moderovanej diskusie o budovaní značených trailov v okolí Žiliny. Diskusiu moderoval Martin Imrich (MTBIKER.sk). Svoje úspechy predstavili zástupcovia združenia Hornonitrianske stopy, žilinských bikerov reprezentoval Juraj Uhliarik a veľa dôležitých poznatkov a faktov do diskusie vniesol pán RNDr. Juraj Hlatký, CSc., špecialista pre cestovný ruch z odboru regionálneho rozvoja pre Žilinský samosprávny kraj. V druhej sále festivalu, v Rosenfeldovom paláci, si prišli na svoje nielen bežci. Veľkého diváckeho ocenenia sa dočkala slovenská filmová novinka Značkár, inšpiratívny príbeh otca, pre ktorého sa beh stal cestou k vlastnému synovi.


Nedeľná zatváračka festivalu sa niesla v duchu pohody. Okrem veľkofilmu Dawn Wall uviedli príjemnú a pútavú prednášku dvaja sympatickí mladí horolezci – Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka. Porozprávali o svojom patagónskom dobrodružstve, kde sa im na ikonickej hore Cerro Torre podarilo vyliezť jednu z najrešpektovanejších ciest v súčasnom svete alpinizmu.


Veľké poďakovanie za hladký priebeh akcie patrí Rosenfeldovmu palácu a Kaviarni Nová synagóga, ktorí prichýlili festival Hory a mesto Žilina po požiari sály S2 pri kultúrnom centre Stanica. Návštevníci tak mali možnosť užiť si nielen kvalitný program, ale navyše si ho vychutnať aj v nových zaujímavých priestoroch. O dobrú kávu a občerstvenie počas celého podujatia sa postarali Fricko Brothers.


Vďaka patrí aj všetkým naším partnerom, najmä Mestu Žilina a hlavnému partnerovi festivalu – spoločnosti Istrofinal.


Festival by samozrejme nebol dobrým festivalom bez divákov. Ďakujeme všetkým zúčastneným a priaznivcom za príjemné stretnutia a zážitky a tešíme sa na ďalší ročník!


Za fotografie ďakujeme Mišovi Némethovi.


1. DEŇ FESTIVALU


2. DEŇ FESTIVALU


3. DEŇ FESTIVALU