Skip to main content

Obnova synagógy ide do finále, tvárou kampane sa stala Jana Kirschner 

Potrebuje Žilina kunsthalle? Koľko to celé stojí a prečo to robia? O projekte obnovy neologickej synagógy od Petra Behrensa sme sa porozprávali s Robom Blaškom zo Stanice Žilina-Záriečie.


Speváčka, ktorá sa dokázala presadiť nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami sa rozhodla tento rok venovať svoje dve percentá z dane na žilinskú synagógu. Pripojila sa tak ku skupine ľudí, ktorí sa pred štyrmi rokmi pustili do rekonštrukcie vzácnej stavby modernej európskej architektúry. V náročnej úlohe sa im darí pokračovať a postupne sa blížiť k cieľu. Na otázky odpovedá Róbert Blaško z občianskeho združenia Truc sphérique, ktoré stojí za kultúrnym centrom Stanica Žilina-Záriečie, aj za obnovou žilinskej synagógy.

Pustili ste sa do náročnej rekonštrukcie. Čo sa vám zatiaľ podarilo opraviť?

Príbeh začal pred štyrmi rokmi. Po odchode kina Centrum ostala budova prázdna a hrozilo jej chátranie. Židovská obec v Žiline hľadala nového nájomníka. Uvedomili sme si, že sa chceme pokúsiť zachrániť jedinečnú kultúrnu pamiatku pred možným komerčným využitím. Predložili sme náš plán obnovy pamiatky a jej kultúrneho využitia. Pustili sme sa do toho a získali sme túto historickú budovu na 30 rokov za symbolické nájomné. Začali sa prvé výskumy a v roku 2012 aj prvé rekonštrukčné práce. Odvtedy robíme, čo sa dá. Do projektu sa zapojilo množstvo odborníkov a aj bežných ľudí. Takto začalo jedno z najväčších dobrodružstiev našej generácie. Na začiatku to vyzeralo ako nereálna utópia a dnes sa zdá, že sa podarí budovu obnoviť a sprístupniť verejnosti.


 Viete povedať, koľko vám ešte ostáva do ukončenia prác?

Podarilo sa odkryť pôvodný priestor a odstrániť 700 ton nepôvodnej architektúry, urobiť nové podlahy s podlahovým kúrením, zreštaurovať kupolu, zaizolovať a vymeniť veľkú časť strešnej krytiny a hlavne získať veľa nadšencov a dobrovoľníkov, ktorí tento projekt podporujú. Dokonca sa našli aj dlhodobí podporovatelia – žilinská firma Počítače a Programovanie, automobilka Kia Motors a tento rok sme získali zásadnú podporu zo zdrojov EHP, to sú financie z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Do ukončenia prác však z celkového rozpočtu milión eur stále chýba posledných 20 percent.

Návštevníci na výstave rumunského autora Dana perjovskeho

Počas rekonštrukcie odniesli 700 ton materiálu

V rozostavaných priestoroch sa konajú aj akcie pre deti


Vaším zámerom nie je len obnova historickej budovy, ale aj vytvorenie kunsthalle, priestoru pre súčasné umenie a kultúrne podujatia. Na aké umelecké aktivity bude tento priestor zameraný?

Naším zámerom nie je len obnovená Behrensova stavba, ale aj nový život v nej. Cieľom je vytvorenie priestoru pre súčasné umenie európskeho rozmeru s kvalitným kurátorským programom, ktorý bude doplnený koncertmi, prednáškami, spoločenskými podujatiami, vzdelávacím programom pre školy a tvorivými aktivitami pre rodiny a deti.


Ku kampani na obnovu synagógy sa nedávno na bilbordoch začala objavovať tvár speváčky Jany Kirschner, ktorá láka ľudí na darovanie 2% z dane na váš projekt

Janine posledné albumy máme radi, priniesla svieži vietor do slovenskej hudobnej scény. Minulý rok sme v Žiline chystali jej vystúpenie v kultúrnom centre Stanica. Čakala vtedy bábätko a lekár jej už neodporúčal vystupovanie, tak sme koncert presunuli na tento rok. Mala by vystúpiť na jeseň v synagóge. Preto sme oslovili práve ju, či by nám pomohla spropagovať výzvu na venovanie 2 percent z daní pre dokončenie rekonštrukcie synagógy. Neboli sme si istí, či nás podporí. Odpísala nám z Londýna do pol hodiny, že to rada urobí, čím nás veľmi potešila. Veríme, že nám to pomôže osloviť viac ľudí, aby sa pridali a pomohli tak dokončiť nový priestor pre kultúru v Žiline a zachrániť architektonickú pamiatku európskeho významu. V kampani nám pri tom pomohlo veľa miestnych firiem, ktoré bezplatne poskytli reklamné plochy.


V rekonštruovanej synagóge sa už konalo niekoľko významných kultúrnych podujatí. Čo pripravujete na tento rok a ako vidíte synagógu a život v nej o päť rokov?

Veríme, že budova ožije a bude slúžiť verejnosti. Predstavíme v nej tvorbu množstva umelcov, ktorá by mala osloviť tisíce návštevníkov ročne – domácich, ale aj turistov, študentov, detí. Chceme dostať Žilinu na kultúrnu mapu Európy, o čo sa snažíme už dvanásť rokov počas prevádzkovania kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Synagóga je však „iná káva“. Je to národná kultúrna pamiatka, ktorú navrhol svetovo významný architekt Peter Behrens. Je to budova, ktorá patrí k najvýznamnejším pamiatkám európskej modernej architektúry 20. storočia na Slovensku. Preto ju chceme naplniť adekvátnym obsahom. S podporou verejnosti je reálne túto víziu zrealizovať.

Autor: