Skip to main content

Pýtali sme sa našich kamarátov, s ktorými spolupracujeme, alebo sa stretávame pri našej práci 5 otázok. O tom ako fungujú a čo sa u nich zmenilo v tomto období “karantény” sa dočítate nižšie.

40.

Ingrid Dolniková, Mesto Žilina odbor školstvo, kultúra, šport

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Nemám home office. Každé ráno chodím do práce a niekedy tam strávim aj 10 hodín. Deň začína krízovým štábom a potom plníme úlohy, ktoré vyplynú z aktuálnej situácie. Kultúru, šport a cestovný ruch sme vymenili za logistiku pri zabezpečovaní dobrovoľníkov na pomoc seniorom. Zabezpečujeme spojenie v rámci dobrovoľnej psychologickej pomoci a venujeme sa najmä školstvu, kde prišlo najviac zmien a asi nás ďalšie ešte čakajú. Deň plynie veľmi rýchlo, takže nemáme čas rozmýšľať nad tým, čo sa deje. Až večer, doma.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Ako som napísala, zvyčajne zoom video – krízový štáb, potom ešte nejaké stretnutia a poobede plnenie úloh. Niekedy stíham obed v plastovom obale od chalanov Na rohu (vďaka za nich), ktorý si zjem v kancelárii, čumiac do monitoru – to je chvíľa, kedy pozriem virtuálne cez FB, čo robia moji priatelia.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Zvyčajne prídem veľmi unavená a rozmýšľam, či ešte dorobím prácu, ktorú som nestihla alebo pôjdem spať. Našťastie alebo na nešťastie J, je tu so mnou môj syn, ktorý sa nemohol vrátiť už do Prahy a tiež pracuje z domu. Takže o zábavu mám postarané. Teda keď prídem domov, som celotýždenná mama, už nielen na víkend. A samozrejme nákupy pre moju dcéru, ktorá nesmie opustiť byt, kvôli svojej imunite, a k tomu aspoň pár slov, ako prežila deň. Niekedy sa prejdem za ňou pešo do Závodia a porozprávame z okna na chodník.


Ako relaxuješ?

Bola som párkrát v prírode. Našla som si aj svoju trasu po poliach na rýchlu chôdzu, hlavne teraz, keď bolo pár dní voľna. Vybehla som hneď ráno a bolo to super. Toto si dúfam zachovám aj po mimoriadnej situácii. Večer sa niekedy vyberiem spolu so staršou sestrou za tou mladšou – má terasu, sedíme a spomíname. Prebrali sme aj staré fotky po rodičoch. No a najväčšiu zábavku mi pripravuje syn, ktorý robí storky na instagram a samozrejme ma do nich točí. Ako hovorí, aby bola väčšia sranda. Tak neviem, ako to myslí. Či som na smiech alebo je so mnou sranda – nechám na sledovateľov. Fakt je ten, že niekedy ani nemám chuť, ale potom prídu správičky od priateľov, aj zo zahraničia, ktoré ma potešia. Viem, že sa často pýtajú, kedy bude ďalšia a viem, že mnohí čakajú, aby sa pobavili. Tak si hovorím, že práve teraz je to asi fajn, aby sa ľudia aj zasmiali.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Toto je taká divná otázka, asi stačila len prvá časť. Pretože ju môžeme dnes smerovať k všetkým odvetviam priemyslu, nielen ku kreatívnemu. Myslím, že to bude veľmi ťažké. Nemyslím, že by prestal byť záujem. Problém bude v nadviazaní na to, čo bolo. Mnoho firiem prepustilo zamestnancov. Budú sa musieť postaviť znovu na nohy a začínať od začiatku. Hlavne budú chýbať financie. Bude to náročné, ale nemyslím si, že by marketing, reklama alebo grafika prestala mať svoje miesto vo všetkých sférach bežného života.


41.

Barbora Chomová Uríková, Stanica Žilina-Záriečie

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Samotná karanténa mi veľa pracovných zmien nepriniesla. Moje zmeny nastali už v januári, kedy som nastúpila opäť na materskú. Pri druhom dieťati som si totiž povedala, že si dám od práce naozaj pauzu. Vypustila som takmer všetky pracovné povinnosti a nechala si len pár projektov. Tie dostali kvôli danej situácii inú podobu, najmä formu, ktorú ešte stále hľadáme. Čiže zmeny nastali v obsahu myslenia, kde najzložitejšia otázka je, ako umenie dostať k ľuďom tak, aby sa ich dotklo a pritom nedotklo. Aby bolo schopné sa ich vnútorne dotknúť aj bez osobného kontaktu.  

Home office praktizujem už takmer tri roky, koľko má moje prvé dieťa. Najťažšie je nájsť si systém a dodržiavať ho. Vyhradiť si čas na prácu, plne sa koncentrovať, nemiešať rodinu s prácou, ale striktne ich oddeľovať. Aj keď mi práca popri materskej ukrajuje z času, ktorý mám pre seba, v konečnom dôsledku je mi prínosom. Home office mi do môjho „home“ prináša „fresh air“. Dovoľuje mi vyvetrať si hlavu a upriamiť myslenie mimo tém, v ktorých sa nonstop nachádzam.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Mám dovolenku. Materskú dovolenku. Čiže roboty vyše hlavy, ale s prácou to nemá nič spoločné. Detaily nechcete vedieť, verte mi.

Časový harmonogram je totálne iný, ako keď som chodila do práce. Určujú ho moji terajší šéfovia – deti. Vstávam o šiestej. To som vo svojom plnom pracovnom nasadení nikdy nedokázala. A niekedy idem spať už o 21ej. To som vtedy rovnako nedokázala…  

Na prácu si teraz nájdem čas jedine večer, keď obe deti zaspia.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Vo februári sa nám narodil syn. Šestonedelie je karanténou samo osebe, aj keď plánovanou a dobrovoľnou. Nútená karanténa sa mi prepojila s touto životnou udalosťou. Ovplyvňuje preto všetky moje odpovede. Čo ste si už, ostatne, asi všimli.

S Richardom, mojim manželom, máme niekoľkoročný projekt – nájsť si miesto, kde žiť. Naše neustále cestovanie medzi Bratislavou a Žilinou nás prirodzene začalo vyčerpávať, až sme sa zrazu ocitli na vidieku. Tesne pred karanténou sme sa presťahovali do rodinného domu 20 km od Bratislavy. Lepšie načasovanie si neviem predstaviť. Vďaka spojeniu karantény a šestonedelia som sa ocitla na akomsi ostrove, ktorý pozostáva z nášho domu a záhrady. Nikde inde nechodím, za celý čas som nebola ani len v obchode. Vôbec neviem, ako vyzerá „svet vonku“ v tomto netypickom období. Vraj je všade prázdno, Bratislavské centrum je bez turistov a všetci musia nosiť rúška. Do potravín sa chodí po jednom a pri vstupe vám dezinfikujú ruky. Viete si to predstaviť? Vy asi áno. Pre mňa je to stále sci-fi.

Ja si doma, prvýkrát vo svojom živote, sadím zeleninu v záhrade, sledujem ako kvitnú stromy, nechávam spať deti na dvore. Manžel prišiel o robotu, tak je doma. Ale poviem vám, to je sen každej matky s novorodencom! Toto obdobie je pre mňa čistá radosť. Čo ale nastane, keď mi prestane chodiť materská, tak to je v tejto chvíli ďalšie, ešte väčšie sci-fi.   


Ako relaxuješ?

Relaxom je každá minúta, ktorú mám pre seba. Šálka čaju na terase, čítane knihy, čas strávený s Richardom, pečenie, sadenie, ranné polievanie záhrady, dala som sa aj na tvorbu macramé.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Tento región ešte okukaný nemám. Ale veľmi ma baví obecný rozhlas. To je moment, kedy sa všetci v dedine idú vyluftovať. Postávajú pred svojimi dverami alebo pri bránkach a ticho počúvajú. To je celoplošný nenútený zásah. Nedá sa to prehrať odznova. Ak nestihneš, spýtaš sa suseda. Alebo si pôjdeš prečítať nástenku pred obecnýmm úradom. Návrat k tradíciám a jednoduchosti teraz sledujeme všade. Chleba pečie celé Slovensko, ľudia si sami šijú rúška, sadia paradajky na balkóne. Viac pozornosti sa upriamuje na lokálne, jednoduché, plnohodnotné. Ale, paradoxne,  vieme to z online sveta. Držím palce marketingu, reklame a grafike, aby ľudia začali hľadať presne to – jednoduchosť, plnohodnotnosť a lokálnosť.


42.

Slavomíra Ondrušová, šperkárka a ilustrátorka

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

U mňa nastala pracovná zmena len sčasti. Časť práce sa presunula z fyzického priestoru do toho virtuálneho, a niečo ostalo v tom fyzickom. :) 

Prácu z domu mám rada, ale treba vedieť, ako na to. Dať si nejaké pravidlá a naplánovať si aj relax či pauzy na jedlo. A skúsiť to dodržať.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň? 

Ráno väčšinou cvičím, spravím si kávu, potom otvorím pc a odpovedám na maily, plánujem deň, volám. Potom buď kreslím doma alebo idem pracovať do ateliéru (tam a späť sa presúvam mhd, mám rúško, rukavice, cesta mi trvá cca 40 min tak mám čas čítať, kresliť, pozorovať ľudí a svet okolo). Deň končím čajom, troškou práce na pc a čítaním.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce) 

Nové je pre mňa jednoznačne stretávanie sa online a skupinové pracovné aj súkromné volania či vzdelávanie cez rôzne appky (ako príklad uvediem sviatočný online obed s rodinou cez zoom.))

Okrem toho oveľa viac cvičím a praxujem jógu. Venujem sa tiež niektorým dlho odkladaným povinnostiam, triedim si veci a upratujem doma aj v ateliéri. Plus som si ušila jedno rúško. Zatiaľ.


Ako relaxuješ? 

Rôzne, ale veľa jogujem, meditujem, chodím na prechádzky, pozerám youtube videá smiešne a niekedy nerobím vôbec nič. :)


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Myslím, že marketing aj reklama aj grafika prežijú. Robia to kreatívni, akční a flexibilní ľudia, ktorí sa dokážu vynájsť.


Peter Dlhopolček, grafický dizajnér a výtvarník / Profigrafik.sk

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Home Office som mával pred rokmi, keď som nemal ešte vlastný ateliér. Dobre to poznám a viem sa vyvarovať aktivitám, ktoré vedú k prokrastinácii.;) Práce mi dosť ubudlo, ale záčina sa to už pomaličky rozbiehať. Ľudia si uvedomujú, že potrebujú dizajn, grafiku a marketing, ktorý im tvorí dopyt po ich službách a tovare. Musím sa viac snažiť o prácu. Doteraz prichádzala viacmenej sama.  Doba sa zo dňa na deň zmenila, tak sa snažíme adaptovať.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Ráno vstanem, niekedy si dám raňajky a potom si sadnem za stôl do spálne. Tam mám svoj Home Office. Dorábam veci ešte z pred karantény a snažím sa rozbehnúť nové. Dám si obed s rodinou, a potom skáčeme s dcérou po posteli, keďže to je jej najobľúbenejšia domáca aktivita hneď po kreslení, plastelíne a varení. (Skáče dcéra, ja len dávam pozor.:))

Po obede sa vrátim k “práci”, podvečer si pozrieme animák, dáme si spoločnú večeru, správy, lego, čítanie alebo si kreslíme. Večer si kuknem film, seriál alebo si píšem s kamarátmi a socializujem sa online…


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Pozerám správy a jem vitamíny. Inak nové ani nie. Venujem sa viac voľnej tvorbe, značke BlackPitt, ktorú sme s kamošom postavili na nohy v tom „najvhodnejšom čase“:) a aj komunikácii s ľudmi. Mám čas si s nimi písať alebo im zavolať. Veľa svojho času som trávil prácou, čo zisťujem, že bola chyba. A novinkou je aj nakupovanie potravín online. :)


Ako relaxuješ?

Chodíme s manželkou a dcérkou na prechádzky mimo mesto do prírody. Viac sa venujem rodine, viac kreslím, pozerám sci fi, ktoré som zanedbal a oddychujem. Hlavne mentálne. Takto oddýchnutý som nebol posledných 10 rokov a možno aj viac.;) Chystám sa už začať viac jazdiť na bicykli a znovu cvičiť jógu.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Je to posledný rozhovor. Už prešiel mesiac od kedy sa to tu všetko začalo zastavovať, a vidím to už podstatne pozitívnejšie ako na začiatku. Napísali sme aj sériu článkov a pripravili brožúru o marketingu počas krízového obdobia, pre našich klientov. Po každej kríze príde rast a zmeny, na ktoré bude potrebné vhodne a včas reagovať.

Každý biznis okrem iného potrebuje dobrú grafiku, marketing a hlavne šikovných, spoľahlivých ľudí okolo seba. To my sme a ľudia to o nás vedia.