Skip to main content

„V spolupráci s Profigrafik.sk sme sa v korze snažili skĺbiť starú eleganciu s modernou ľahkosťou.“


Katarína je architektka a spoluzakladateľka žilinského architektonicko-projekčného štúdia  ZONA studio. Pre KORZO RESTAURANT navrhla interiér, ktorý rafinovane prepája históriu so súčasnosťou. O tom, ako vznikal tento jedinečný priestor, sa s vami podelí v nasledujúcom rozhovore.

Katarína, priblížte nám, v akom štýle je zostavený interiér KORZO RESTAURANT.

Reštauráciu KORZO sme zasadili do obdobia, kedy bolo korzovanie v Žiline najpopulárnejšie a kedy život na Mariánskom námestí rozkvital. Je to obdobie približne medzi svetovými vojnami. Touto reštauráciou chceme prinavrátiť opäť do centra mesta kultúrnu tradíciu korzovania, pristavenia sa na dobrej kávičke, obede, vypočutí si hudby alebo literárneho čítania. V našom KORZE sme sa snažili skĺbiť starú eleganciu s modernou ľahkosťou, a tak vytvoriť príjemnú atmosféru.


Čím ste sa nechali inšpirovať?

Inšpirovala nás doba, v ktorej bola nenútená elegancia samozrejmosťou. Bolo to obdobie, kedy čašníci boli urodzení a mali nadštandardné správanie, kuchyňa bola vyberaná z najlepších potravín a interiér bol zostavený z originálnych drevených nábytkov. Inšpirovali nás aj mnohé filmy z tohto obdobia – ako napríklad Rozpuštený vypuštený alebo Obshluhoval jsem anglického krále. :) Pre autentickosť interiéru sme spolu s majiteľom reštaurácie a tímom odborníkov pozbierali i rôzne historické nábytky a relikvie, ktoré sú súčasťou interiéru
a zákazník ich môže nielen obdivovať, ale aj prakticky používať.


Má KORZO okrem dizajnových aj iné unikátne prvky?

Keďže ide o interiér v budove, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, pristupovali sme k dielu opatrne a snažili sme sa priestory zachovať v celej svojej kráse. Preto vznikla myšlienka, ktorá je v Žiline unikátna – a to je otvorená kuchyňa umiestnená v zadnej časti reštaurácie (voláme ju ulica). Do kuchyne môžete pozerať so stredného salónika (taverny). Taktiež si môžete sadnúť pred kuchyňu za bar a bezprostredne komunikovať s personálom, pozerať sa, ako sa vám pripravuje jedlo a nechať sa rozmaznávať krásnymi rozmanitými vôňami.


V reštaurácii sa vraj nachádza množstvo zaujímavých častí nábytku a doplnkov. Akými historickými kúskami sa môžete pochváliť?

Podarilo sa nám zozbierať mnoho originálov – spomeniem napríklad ohýbané lavice značky Thonet, ktoré máme od zberateľov z rôznych častí Európy. Majú okolo sto rokov! Taktiež sme zrekonštruovali a použili rôzne kresielka z medzivojnového obdobia. V prednej časti reštaurácie môžete vidieť staré porcelánové lampy. Tie sme získali od zberateľa lámp, ktorý nám ich na mieru upravil, osadil a aj reálne fungujú! :) Máme k nim aj tzv. zlodejku – je to keramický kus, ktorý sa „naskrutkuje“ namiesto žiarovky a dá sa ním nabíjať napríklad aj mobil. :) Z historických doplnkov tu môžete vidieť staré rádiá, klavír, písací stroj, almary a iné… Sme veľmi radi, že sa nám podarilo týmto veciam vdýchnuť nový život. Funkčný nábytok typu bar, kuchyňa sme vyrábali na mieru, aby vyhovoval našim podmienkam, no zachovali sme autentický dizajn. Myslím, že sa nám podarilo spraviť správny mix medzi starými a novými prvkami.


Spolupracovali ste pri zostavovaní interiéru reštaurácie a návrhu originálnej otvorenej kuchyne aj s inými odborníkmi z tejto brandže?

Samozrejme. Na KORZE sa podieľalo nespočetné množstvo odborníkov. Čo sa týka kuchyne, spolupracovali sme so šéfkuchármi, ktorí takéto kuchyne vedú,
a navrhovali sme ju na mieru, tak, aby všetko klapalo. Myslím, že naši kuchári sú s kuchyňou spokojní a vedú ju maximálne dobre, čo sa odráža na úžasnom jedle, ktoré pripravujú.


Ste spokojná s výsledkom tejto ročnej námahy?

Áno, bol to rok práce, skúmania a stretávania sa s mnohými ľuďmi, ktorí na KORZE spolupracovali a výsledok je odrazom  príjemnej tímovej práce. :) Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, dúfam, že nikoho nezabudnem – Slávko, Majo, Láďo, Saša, Maťa, Pyppo, Marek, p. Štanský
a všetci profesionáli a technici, ktorí to s nami po celý čas rekonštrukcie vydržali. Prajem KORZU čo najviac úspechov, nech sa mu darí plniť myšlienku a cieľ, ktorý si dalo, nech nám kuchári stále dobre varia a nech nám jedlo nosí vždy usmiaty personál a my si budeme s radosťou vychutnávať všetko od interiéru cez jedlo, kávu, vínko, klavír, premietanie a necháme sa prekvapiť ďalším  dobrým nápadom. :)


Korzo je nepochybne unikátny projekt. Nájdeme niekde aj ukážky iných vašich prác?

Ďakujem za interview, naše ďalšie projekty si môžete pozrieť na webe nášho štúdia – www.zonastudio.sk.