Skip to main content

Tradičná jesenná dávka adrenalínu pre fanúšikov hôr a horských športov.

Výber toho najlepšieho z bratislavského festivalu Hory a Mesto doplnený o aktuálne filmové novinky a sprievodný program vám na Stanicu prinášame už po šiestykrátkrát. Ťažiskom programu sú strhujúce športové dokumenty rozdelené do tematických blokov – Skala, Sneh, Voda, Horské bicykle, Beh a ďalšie, z noviniek to bude napríklad Tieň jaguára od Pavla Barabáša. Filmové projekcie doplnia prednášky atraktívnych hostí – prvým je trojica Michal Gabriž, Marián Tandler a Tomáš Rigoci, ktorí sa v lete pokúsili o výstup čistým štýlom na osemtisícové vrcholy Gasherbrum I a Gasherbrum II. Mená ďalších hostí vám postupne prezradíme.


PIATOK 26. 10.


17.00, S1, filmy
SNEH

Fantázia
Dave Mossop / CA / 2017 / 5 min

Pridajte sa k nám na potulkách ulicami Nelsonu v Britskej Kolumbii očami mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Spolu zmenia inak jednotvárnu zimnú jazdu na lyžiarske dobrodružstvo, aké tu ešte nebolo.

Tarfala
Johannes Östergård / FI / 2016 / 27 min

V bezprostrednej blízkosti najvyššej hory Švédska sa jeden starý muž rozhodol stráviť svoj život ako chatár v osamotenej turistickej chate. Ako vyzerá cesta k nájdeniu šťastia, keď ho človek nemôže zdieľať s priateľmi a blízkymi?

Všetkými milovaný Apa Šerpa
Eric Crosland / CA / 2017 / 14 min

Apa Šerpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Toto je príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále.

Vychované horami
Renan Ozturk / NP / 2017 / 16 min

Pasang Lhamu Sherpa Akita, najvýznamnejšia ženská nepálska horská vodkyňa, stála na najvyšších vrcholoch sveta. Za lezeckú partnerku si nájde veľmi extravagantnú osobu
– miestnu punk-rockovú ikonu Sareenu Rai.

Nech ťa vietor sprevádza
Sebastian Bubmann / DE / 2017 / 17 min

Film o štyroch športovcoch, ktorí spoja sily a skombinujú svoje vášne k rôznym športom v nórskej divočine: snowkiting, lyžovanie, speedflying, skialpinizmus a lezenie.


17.30, S2, filmy
SKALA

Uruca II
Erick Grigorovski / CA, BR / 2017 / 8 min
Animovaní Hugo a Lipe sú naspäť na stene! Tentoraz v nehostinných podmienkach zamrznutej skaly plnej ľadu.

Igor
Jan Šimánek / CZ / 2018 / 20 min
Filmový portrét žijúcej slovenskej horolezeckej legendy Igora Kollera.

Teória šťastia podľa Rybanského
Rastislav Hatiar / SK / 2017 / 35 min
Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na „Dračí kút“.

Krajina pľuvajúcich vtákov
Will Lascelles / NZ / 2017 / 15 min
Traja z najlepších svetových lezcov sa vydávajú na Faerské ostrovy, aby sa pokúsili o prvovýstup na najvyšší morský útes na svete.

Coconut Connecction
Sean Villanueva O‘Driscoll / BE / 2017 / 38 min
Po predchádzajúcom preskúmaní pobrežia Baffinovho ostrova na palube známej jachty Dodo‘s Delight sa Nicolas Favresse a Sean Villanueva rozhodnú vrátiť na bigwallovú horolezeckú expedíciu, tentoraz aj s talianskymi kolegami.


19.30, S1, filmy
VODA

Sloboda
Goh Iromoto / CA / 2017 / 8 min
Spoznajte Emily, nadšenú kajakárku, ktorá sa cíti najslobodnejšie medzi vodou a nebom. Čeriac hladinu pozorne načúva predovšetkým svojmu vnútornému hlasu.

Expedícia Ekvádor
Peter Csonka / SK / 2017 / 30 min
Partia kajakárov zo Slovenska a Čiech splavila divoké rieky Ekvádoru.

Nasleduj vietor
Bob van de Gronde / NL / 2017 / 38 min
Jerrie van de Kop bude nasledovať veterné cykly, keď pôjde na kiteboarde z teplých vôd Indického oceánu na zasnežené vrcholy Kilimandžára v Tanzánii, s ambíciou upútať pozornosť na ekologické hrozby v tomto regióne.

Nekonečné možnosti ostrova Skye
James Appleton / UK / 2017 / 25 min
Pádlovanie proti plastom 2017: Cal Major osamote obopláva Isle of Skye v Škótsku na paddle boarde. Dobrodružstvo poukazuje na dopad plastového odpadu aj na úžasné zábery odľahlých a divokých miest.


20.00, S2, Peter Hámor
KORUNA HIMALÁJÍ
Peter Hámor – alpinista, výškový horolezec a inštruktor horolezectva, ktorý má na svojom konte množstvo náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí. Minulý rok sa mu ako prvému Slovákovi a tridsiatemu siedmemu človeku na svete podarilo úspešne ukončiť „Korunu Himalájí“ a postaviť sa na vrcholy všetkých 14-tich osemtisícoviek planéty. Čaká vás projekcia Petrom naživo komentovaného filmu o týchto výstupoch a následná diskusia.


SOBOTA 27. 10.


16.30, S2, Jakub Slotta:
WILD TREKLAND TRIP
Jakub Slotta vám predstaví dobrodružný projekt Wild Trekland Trip, ktorý sa zameriava na testovanie výbavy a fyzickej a psychickej zdatnosti účastníkov. V skutočnej divočine si zažijete to, čo vás bežne len tak nestretne.


17.00, S1, filmy
SKIALP

Perzia
Robert Vrlák, Miro Peťo / SK / 2018 / 22 min

Dobrodružný skialpový film z Iránu o zlyžovaní severných stien Alam Kuh, Damavand a ďalších vrcholov.

Bokami Západných Tatier
Milan Ohurniak / SK / 2017 / 8 min
Krátky dokument o trojdňových skialpinistických pretekoch dvojíc Bokami Západných Tatier.

Línia v snehu – Grécko
Ben Tibbetts / UK / 2017 / 9 min
Objavovanie krásnych hôr na severe Grécka a spoznávanie ľudí, ktorí tam žijú a pracujú.

Dva a pol milióna
Tyler Wilkinson-Ray / USA / 2017 / 22 min

Americký lyžiar Aaron Rice sa vydáva zlyžovať 2,5 milióna vertikálnych stôp v odľahlých krajoch a dosiahnuť tak nový svetový rekord.

Mám pohodku
EWIA Production / SK / 2018 / 10 min
Film predstavuje akýsi prierez vývoja jedného skialpinistu na Slovensku – od jeho úplných začiatkov na zjazdovke, až po jazdenie tých najstrmších zľabov vo Vysokých Tatrách. V hlavnej úlohe Richard Béreš.

Ya Mas – Snowmads v Grécku
Marco Freudenreich / AT / 2017 / 20 min
Fabian spolu so skupinou snežných nomádov odhaľuje nové chodníčky a ukazuje úžasné lyžiarske trasy v regiónoch, ktoré zatiaľ nie sú zaznamenané na žiadnych freeride mapách.


17.30, S2, film
PAVÚK

Ľubomír Slivka / SK / 2018 / 82 min
Portrét kontroverznej osobnosti slovenského horolezectva Pavla Pochylého (1945 – 2000), prezývaného Pavúk. Dokument zachytáva rub a líce povahy horolezca, ktorý bol v roku 2001 spolkom JAMES vyhlásený in memoriam za Horolezca storočia.


19.30, S1, filmy
ŽIVOT RIEK

Žijem Dunajom
Branislav Molnár / SK / 2017 / 52 min

Dokumentárny film stvárňuje rieku Dunaj, ktorá desaťročia formovala nielen krajinu, ale aj život okolo rieky a poukazuje na vplyv, ktorý táto rieka dokáže mať.

Živá rieka
Erik Baláž / SK / 2017 / 52 min

Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva  nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky.


20.00, S2, Juraj Koreň:
SEVEN VIRGIN SUMMITS, ČASŤ ANTARKTÍDA
Po rôznych excesoch, ktoré Mišo Sabovčík a Ďuro Koreň povyčínali za posledné roky po svetových horách, sa rozhodli spojiť sily a ukázať svetu, že na Slovensku junáci horomilní nevymreli. Že aj keď na Slovači more nemáme, ale na Draekov prieliv si trúfame. A aj keď doma žiadnych večne zaľadnených hôr niet, na tie antarktické sa cítime. Že aj keď máme už kadečo oblietané, je najvyšší čas oprobovať, ako to je s lezením a lietaním na paraglide v mrazivej Antarktíde.


NEDEĽA 28. 10.


17.00, S1, filmy
BEH A BICYKLE

Hľadanie ultra s Patrikom
Adam Lisý / SK / 2018 / 5 min
Krátky film o neobyčajnom chalanovi – Patrikovi Hrotekovi. Paťo má síce len 26 rokov, no svojimi výkonmi, ale hlavne názormi, inšpiruje celú generáciu bežcov.

Najvyššie položený maratón na svete
Bjarne Salén / NP / 2017 / 7 min
Príbeh o Christopherovi Mohnovi, ktorý prekonal lymskú boreliózu a beží najvyššie položený maratón na svete, ktorý sa začína v základnom tábore pod Mount Everestom.

Východniarska stovka
Mária Prokipčáková / SK / 2017 / 21 min
Dokumentárny film o najvýchodnejšom ultra traile na Slovensku.

Te Waipounamu: Nefritové vody
Simon Waterhouse / NZ / 2017 / 26 min
Cez optiku jedného z najdôležitejších novozélandských kultúrnych symbolov (Pounamu) sa dve ženy, Robyn a Hollie, snažia
o zdolanie najstaršieho dobrodružného závodu na svete – Kathmandu od brehu k brehu.

Stúpanie
Simon Perkins / USA / 2017 / 6 min
Krátky film, ktorý sa snaží vysvetliť, prečo Jon Wilson prepadol horskej cyklistike. Jon ako mladý chlapec prišiel v dôsledku rakoviny
o nohu. Horská cyklistika tak zohrala dôležitú úlohu v tom, aby sa znovu pohrúžil do života.

Dreamride 2
Mike Hopkins / CA / 2017 / 5 min
Rozprávanie inšpirované Dr. Suessom, dychvyrážajúce prírodné scenérie a jeden snívajúci horský cyklista.

Forgotten Treasure
Anvil Films / SK / 2018 / 3 min
Krátky film o bajkerovi, ktorý v detstve sníval o extrémnych zjazdoch a vďaka svojej vytrvalosti sa jeho sen stal skutočnosťou. Jazdenie sa točilo v bikeparku Košútka pri Hriňovej. Jazdcom je Timo Litvaj, minuloročný juniorský majster Slovenska v zjazde.

Lietava Trail
Anvil Films / SK / 2018 / 3 min
Lietavský hrad patrí medzi najväčšie a najkrajšie zachované zrúcaniny na Slovensku. Okrem krásnych výhľadov ponúka aj jeden netradičný bike trail, po ktorom sa spustil Šimon Rus.

Zamrznutá cesta
Ben Page / UK / 2017 / 24 min
Dobrodružstvo inšpirované Jackom Londonom, o bicyklovom, niekoľkotisíc kilometrov dlhom sólo prechode po jednej z najväčších zamrznutých divočín sveta, v polárnych oblastiach Kanady.


17.30, S2, film
TIEŇ JAGUÁRA

Pavol Barabáš / SK / 2018 / 67 min
Štyria priatelia sa vybrali proti prúdu amazónskych riek na neistú cestu. Prešli cez tajomné pohorie Sierra Maigualida, ktorým okrem indiánov ešte nikto neprešiel. Dostali sa tak do ich sveta. Jedni z posledných prírodných indiánov na tejto planéte prijali odvážlivcov do svojej osady a umožnili im spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie.


19.00, S1, filmy
ZEM

S deťmi cez hory
Chorá vrana prodakšn / SK / 2017 / 18 min
Štyri rodiny, štyri dni a tri noci v stanoch na hrebeni Javorníkov. Silný a vtipný dokument o turistike s deťmi.

Chyť ma ak to dokážeš: Burunduk
Rastislav Hatiar / SK / 2017 / 15 min
Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Zatiaľ čo oni dvaja sa snažia chytiť na udicu najväčšiu lososovitú rybu, ona spoznáva mongolskú kultúru, pozoruje okolitú krajinu a domorodcov, chodí po okolitých vrchoch a píše si denník.

Posledný zberač medu
Ben Knight / NP / 2016 / 36 min
Dokument o posledných členoch prežívajúcej kultúry, ktorí zbierajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu.

30 dní hrdinom
Matúš Lašan / SK / 2017 / 48 min
Dokumentárny film o prechode Cesty hrdinov SNP – najdlhšej turistickej trasy na Slovensku. 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny.


19.30, S2, Michal Gabriž, Marián Tandler:
VÝZVA GASHERBRUM

Začiatkom leta sa trojica Michal Gabriž, Marián Tandler a Tomáš Rigoci pokúsila o výstup čistým štýlom na osemtisícové vrcholy Gasherbrum I a Gasherbrum II v pohorí Karakoram v Pakistane. O tom, ako to nakoniec celé dopadlo, prídu porozprávať a ukázať fotky Michal Gabriž a Žilinčan Marián Tandler.


Vstupné na jeden blok: 3,00 / 2,00 € (dospelí / študenti)
Vstupné na prednášku Petra Hámora: 5,00 / 3,00 €
Vstupné na prednášku Juraja Koreňa: 4,00 / 2,00 €
Vstup na sobotnú prezentáciu Wild Trekland Trip je voľný.


Vstupenky sú zlosovateľné, v tombole môžete vyhrať balíček od hlavného partnera Istrofinala knižku z vydavateľstva Absynt, Bea Uusma – Expedícia.


Predpredaj tu.