Skip to main content
Žilina – Stredoeurópsky festival koncertného umenia s názvom Allegretto Žilina sa koná každoročne v apríli v Žiline, v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska. Počas svojej doterajšej histórie sa festival Allegretto Žilina vyprofiloval na jeden z najvýznamnejších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Jubilejný 25. ročník začína 13. apríla a potrvá do 18. apríla 2015.

V stredu 15. apríla sa na žilinskom pódiu predstaví francúzsky hráč na bicích nástrojoch Alexandre Esperet, známy aj svojím umením baviť publikum. Na prvý pohľad sa môže javiť ako trocha výstredný komediant. V prvom rade je to však vyspelý hudobník, presný ako hodinky, spontánny a kreatívny vo využívaní takmer neobmedzených možností, ktoré ponúka arzenál bicích nástrojov. Žilinčania sa tak môžu tešiť na jedinečný zážitok z hudby vyšperkovaný zmyslom pre zábavu.


Rovnako v stredu sa predstaví aj nemecká organová sólistka Anna-Victoria Baltrusch, laureátka prestížnej Medzinárodnej súťaže ARD v Mníchove. Mimoriadne talentovaná hudobníčka predstaví Žilinčanom svoju lásku k najdokonalejšiemu hudobnému nástroju, o ktorom sa vyjadruje nasledovne: „Milujem tú ohromnú rôznorodosť cirkevnej hudby, najmä tej organovej, a je obrovským darom, že môžem hrať na nástroji, ktorý poskytuje toľko výrazových možností, ako aj príležitostí hrať v takmer všetkých hudobných štýloch. Takže mám rada organový repertoár od 14. storočia po súčasnosť.“ Okrem návštevníkov festivalu si talent tejto famóznej sólistky užijú aj študenti organovej hry na žilinskom konzervatóriu. Tí budú mať možnosť zúčastniť sa na Majstrovskom kurze Anny-Victorie Baltrusch a obohatiť tak svoje nadobudnuté interpretačné skúsenosti.


V piatok 17. apríla príde do Žiliny po prvýkrát jeden z najznámejších súčasných lotyšských skladateľov Pēteris Vasks. V slovenskej premiére zaznie jeho dielo – Presence, koncert pre violončelo a sláčikový orchester. Návštevníci festivalu tak budú môcť opäť nazrieť pod pokrievku súčasnej hudby.


Festival začína 13. apríla a o otváracom koncerte sme písali TU…

allegretto


Ceny vstupeniek na jednotlivé koncerty ako aj kompletný program festivalu nájdete na stránke www.hc.sk. K dispozícii je, samozrejme, aj možnosť zakúpiť si výhodné abonentné vstupenky na celý festival v hodnote 30,- € (s využitím študentských a dôchodcovských zliav 20,- €).


Predpredaj vstupeniek:

Informačná kancelária ŠKO Žilina
Dolný val 47 Žilina
Tel.: +421(0)41 2451111
Po – Pi od 7:00 do 10:30 a od 11:30 do 18:00 a hodinu pred koncertom
Objednávky: e-mail: vstupenky@skozilina.sk


allegretto-letak-A4-2015-2