Skip to main content

Pantone už tradične vyberá novú farbu roka. V roku 2017 zvíťazila Greenery, rok 2018 sa bude niesť vo fialových odtieňoch s Ultra Violet.


Pre rok 2018 Pantone vybralo farbu s názvom Ultra Violet, alebo PANTONE 18-3838. Farba nám pripomína presne tú, akú nájdete na fialových Lentilkách. Tím Pantone farbu roka nevyberá len tak, náhodne. Pri výbere sa zohľadňuje zábavný priemysel, móda, dizajn a dokonca aj populárne turistické destinácie či sociálno-ekonomické podmienky.Leatrice Eisemanová, výkonná riaditeľka inštitútu Pantone Color Institute, povedala, pre New York Times o Ultra Violet, že „komunikuje originalitu, vynaliezavosť a vizionárske myslenie“.


„Farba, ktorú sme si vybrali za našu Pantone Color of the Year, je tá, o ktorej si myslíme, že najlepšie komunikuje to, čo sa momentálne odohráva v našej globálnej kultúre,“ hovorí viceprezident spoločnosti Pantone, Laurie Pressman v rozhovore pre Pixartprinting.


Fialová farba je kombináciou červenej a modrej, preto si akosi ponecháva význam obocho týchto farieb. Je farbou inteligencie, luxusus, elegancie a počas celej histórie bola charakteristickou pre kráľovske rodiny. Je o nej známe, že podporuje tvorivosť, predstavivosť a pripisuje sa jej ženskosť.