Skip to main content

Literárna fiesta. Aj tak by sme mohli nazvať 4-dňové stretnutie ľudí z literárnych svetov, ktoré odštartuje vo štvrtok 19. septembra v Novej Synagóge a Nadácii POLIS. Už 16-ty rok chceme mať spolu s vami radosť z literatúry a radosť z poznania. Program tohtoročného festivalu je bohatý, posúďte sami:

Divadelná hra Americký cisár po prvý krát v Žiline

Festival otvára vo štvrtok 19. septembra najlepšia inscenácia sezóny (Dosky 2018), Americký cisár, v podaní Štúdia 12 a Divadla Pôtoň. Hra vychádzajúca z rovnomennej knihy rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní.

Návštevníci festivalu budú mať zároveň jedinečnú príležitosťou stretnúť sa priamo s autorom knihy Americký cisár – Martinom Pollackom, režisérmi Martinom Šulíkom a Michalom Ditte a spoznať ich motívy, inšpirácie, pohľady na dielo jedného z najvplyvnejších rakúskych spisovateľov súčasnosti.


Debaty nielen o literatúre

Popri rozhovoroch o písaní či prekladateľstve prebehnú aj debaty s novinármi na horúce spoločenské témy. Novinári budú hľadať odpovede na otázky, ktoré trápia našu aj európsku spoločnosť.  Podrobný program debát nájdete na www.zlf.sk.


Slam poetry – básnický free style naživo

Milovníci tohto žánra sa môžu tešiť na piatkové stretnutie moderných básnikov. 20. septembra si zmerajú v sily Martin Jochym, Mara, Miško Krakovský, Straka a Honza Dibitanzl a o víťazoch rozhodne publikum!  Túto zábavu si rozhodne nenechajte ujsť.


Malý knižný trh vôbec nebude malý

V sobotu 21. septembra sa stretne na jednom mieste viac ako 30 vydavateľov, aby Vám predstavili to najlepšie z aktuálnej literárnej produkcie. Podujatie je známe skvelou atmosférou, dobrým jedlom a bohatým programom pre deti. Tento rok, okrem iného, venujeme špeciálny seminár aj tomu, ako vybrať vhodnú knihu pre deti a ako v nich podporovať lásku k literatúre. Na svoje si prídu aj malí výtvarníci, pre ktorých sú pripravené workshopy s renomovanými ilustrátormi.


Ako vydať úspešnú knihu?

Štyria známi blogeri a publicisti, ktorí sa po úspechu na sociálnych  sieťach pustili do neľahkej úlohy – napísať a vydať úspešnú knihu sa s vami podelia o svoje skúsenosti. A možno vás inšpirujú aj k prvým vážnym literárnym počinom…


Futbalový zápas, koncert aj cesta autobusom

Na tohtoročnom festivale môžete zažiť aj originálny krst knihy – bláznivý FIFA turnaj na Xboxe pri príležitosti vydania knihy Sama Marca: Futbal – pravdivá história. Sily v tomto zápase si zmerajú Samo Marec, Rado Ondrejička, Bene a Roland Kánik.

Sobotňajší večer oživí koncert Modré hory akustik. Bene, Lyrik, Roland Kánik a ich hostia Michal Šelep (basa) a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai (bicie) si hranie v tejto zostave natoľko obľúbili, že sa rozhodli to nenechať iba na jeden koncert na Pohode.

Žilinský literárny festival už tradične zakončí v nedeľu 22. Septembra originálny výlet historickým autobusom po technických pamiatkach mesta Žilina.


A to ani zďaleka nie je všetko!!! Navštívte www.zlf.sk alebo rovno príďte na Žilinský literárny festival, štartujeme vo štvrtok 19. septembra v Novej Synagóge a Nadácii POLIS!