Skip to main content

Vybrané kresby Dana Perjovschého ako art book, kalendár či vymaľovánka

Mať doma kúsok svetového umenia sa počíta. Ako bodku za tohtoročným pootvorením synagógy a Perjovschého výstavou Selected News sme vydali publikáciu s vybranými kresbami z Vybraných správ. Štrnásť kresieb na kartóne formátu A4 vám radi pošleme, stačí prispieť 6 eur do našej zbierky na pokračovanie rekonštrukcie (vrátane poštovného). A ak ste medzi pravidelnými darcami našej, stačí poslať adresu.

Knižka, ktorá obsahuje štrnásť výrezov z Perjovschého monumentálnej kresby na steny Novej synagógy, vznikla v spolupráci fotografa Richarda Kohlera a grafického dizajnéra Petra Lišku. Funguje ako trhací skicár, každú kresbu môžete jednoducho oddeliť od celku a použiť podľa vlastného uváženia. Okrem obálky a zadnej strany sme do kresieb nijak nezasahovali a nechali ich v ich čistej podobe priamo zo steny. 

Ak použijete fixku, môžete si zo skicára urobiť kalendár – na ktorýkoľvek rok. A ak ho dáte deťom, môžu ho použiť ako vymaľovánku.

Priamo na výstave dominovali konkrétne udalosti a správy z aktuálneho politického diania, najmä na Ukrajine a v Rusku. Do skicára sme vybrali zo stien všeobecnejšie témy – ekologické, spoločenské, ekonomické. Kresby, ktoré ste mohli vidieť aj na iných Perjovschého výstavách.

Už o pár týždňov celú výstavu prekryje nová vrstva reštaurovanej omietky a farby. Aj preto sme sa rozhodli, že aspoň takýmto spôsobom z nej zostane kúsok. Môžete ho mať doma. Stačí, ak ste medzi pravidelnými darcami alebo ak teraz prispejete 6 a viac eur do našej zbierky na rekonštrukciu na www.novasynagoga.sk/zbierka  a emailom na info@novasynagoga.sk nám pošlete vašu adresu. Ak to stihnete do piatku 19. decembra, máte darček pod stromčekom. Ďakujeme!

Naživo si knižku môžete pozrieť a kúpiť v galérii Plusmínusnula pred synagógou (pracovné dni 12.00 – 17.00) alebo na Stanici Žilina-Záriečie (každý deň 10.00 – 22.00), tu vás bude stáť ešte o euro menej (bez poštovného).

„Keď som sem po prvý raz vstúpil, povedal som si, bože, je to obrovské! Navyše, steny mali nerovný povrch. Nebolo to pre mňa jednoduché, ale to je dobre. Umelec je často privyknutý na komfort a nepodstupuje výzvy. Toto bola výzva. Obrovská výzva! Som však nesmierne rád, že som súčasťou niečoho, čo ešte len vzniká a čo má potenciál stať sa výnimočným. Je to oveľa ťažšie a vyžaduje to väčšiu zodpovednosť. To, že som prišiel do Žiliny však nie je náhoda, ale výsledok dôvery. S tímom Stanice sa poznáme už desať rokov a táto výstava je mojím príspevkom k oslave pre tento úžasný tím ľudí. Pracujú oveľa ťažšie než ja. Zároveň to tu pre mňa malo aj iný symbolický význam – priniesol som sem prácu, ktorú rozvíjam už pätnásť rokov, no tiež je stále vo vývoji. S každou výstavou totiž zabúdam o trochu viac z toho, čo ma naučili a raz sa takýmto spôsobom stanem slobodným.“ 

Čítajte viac v rozhovore Jany Németh s Danom Perjovschi na kultura.sme.sk:
http://kultura.sme.sk/c/7396237/nerobi-svet-krajsim-ale-hlada-zmysel.html