Skip to main content

 Galéria Plusmínusnula  Vás pozýva na otvorenie výstavy

Je to jedno / It is One

štvrtok 4. december 2014 – 18:00 / galéria ± 0,0 , Hurbanova 11, 010 01 Žilina

výstava potrvá do ± 9. január 2015 / vstup voľný

kurátor / Katarína Gatialová

otváracie hodiny galérie / Pon – Pia / 12:00 – 17:00

Kto sú títo ľudia v popredí na tom farebnom gobelíne? Neviem, ktorý myslíš. Ten, čo si poslala ako prvý, použili sme ho ako obrazovú upútavku na tvoju výstavu. Sú tam dve stojace postavy, mladí ľudia, muž a žena. To je ten český blogger, volá sa tuším Czech Fashionisto? Určite to poznáš. Zaujímala ma vyprázdnenosť hipsterských fashion blogov. Všetky pózy, v ktorých sa fotia. Strávila som nad tým veľa času, keď som mala robiť na niečom úplne inom. Sama pred sebou som sa vyhovárala na to, že hľadám inšpiráciu. Ale už som tam nebola dávno, to bolo tak rok dozadu. Vôbec to nepoznám. Nájdem si to. Ale pozor na to, stráviš nad tým hodiny, ani nevieš ako.*

Varovanie Sveti Fialovej neberiem vážne. Obyčajne prokrastinujem nad celkom inými vecami, akýsi módny blog ma nemôže dostať. Hneď po skončení skype hovoru so Sveťou ho hľadám na internete. Po štyroch hodinách viem, akú si ulízaný mladík z Prahy nakupuje kozmetiku, aby sa mu hodila do jeho kúpeľne. Viem, kedy si kúpil žltú pletenú kravatu a kedy si dal v reštaurácii, ktorej meno nedokážem vysloviť jedlo, o ktorom ani netuším, že existuje. Neprestávam skrolovať. Cítim sa prázdna a menejcenná. A začínam lepšie chápať svet, ktorý vo svojich dielach zobrazuje Svetlana Fialová. Spontánne inšpirácie z médií a každodenné banality sa mixujú s hlbokým prežívaním vlastného ja a ostrou sebakritikou, hranica medzi nimi sa zmýva a sú len dvomi pohľadmi na tú istú vec. Motívy sa kopia v barokových kompozíciách, výsledok je preplnený a pôsobí radostne. Scény sú kritické, no nemoralizujú. Romantické jazdkyne na koňoch, deti objímajúce psíky, ženy objímajúce stromy, módne pózy a ľudská lebka hľadiaca z oblakov. Dievča na obraze znudene zíva. Aj tak je to všetko jedno. 

Výstava Je to jedno / It is One v Plusmínusnula predstaví sériu tapisérií, ktoré vznikli v spolupráci Svetlany Fialovej s textilnou výtvarníčkou z Olomouce Věrou Mičkovou. Pôvodné tušové kresby boli v dialógu medzi oboma autorkami upravené, aby čo najlepšie vyhovovali prevedeniu v textile. Výsledné tapisérie zobrazujú síce scény z diel Svetlany Fialovej, no autorský vklad pani Mičkovej pri ich interpretácii v inom médiu sa nedá poprieť. Výstava ukazuje celkom iný pohľad na tvorbu Svetlany Fialovej, než aký ste mohli vidieť nedávno na výstave UFOs & River Flows v bratislavskej galérii Zahorian & Co. 

Svetlana Fialová (*1985) pochádza z Košíc, kde aj neskôr študovala na Fakulte umení (u Rudolfa Sikoru), potom na Akadémii výtvarných umení v Prahe (u Vladimíra Skrepla) a v súčasnosti končí doktorandské štúdium na bratislavskej VŠVU (v ateliéri Daniela Fischera). Samostatné výstavy mala v Paríži, Budapešti či Viedni. V roku 2013 získala za svoju kresbu cenu Jerwood Drawing Prize v Londýne – najprestížnejšie ocenenie v oblasti kresby vo Veľkej Británii. 

Věra Mičková (*1942) žije v Olomouci. Okrem pedagogickej činnosti sa už roky zaoberá tkaním gobelínov, ktorých už vytvorila viac než sto päťdesiat. Väčšinou sa zaoberá tkaním historických predlôh, jej najväčšou realizáciou je replika Tapisérie z Bayeux, známa je tiež textilným prevedením výjavov z Dalimilovej kroniky. 

* Voľne citovaný útržok z online rozhovoru medzi autorkou a kurátorkou z 24. novembra 2014. 

http://www.svetlanafialova.com

Text: Katarína Gatialová