Skip to main content

15. – 18. AUGUST 2019 v Bytči


Diogenov sud aka diskusné fórum Hviezdnych nocí je už neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu a aj tento rok vám prinesie množstvo zaujímavých hostí. Ako vždy je program diskusného fóra rozdelený do dvoch kategórií: moderované panelové diskusie a prezentácie literárnych autorov.


Program fóra štartuje v piatok poobede krstom debutovej zbierky poézie nášho grafika a člena tímu Adama Majka. Krst bude sprevádzaný aj prekvapivou performance spojenou s kinetickým objektom, takže určite odporúčam nevynechať túto časť programu. Zvyšok piatkového večera ale bude patriť veľkým menám slovenskej literatúry a investigatívneho spravodajstva. O 16:00 sa predstaví Arpád Soltész, investigatívny novinár, spisovateľ a najnovšie aj predseda predstavenstva Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Po ňom sa predstaví dramaturg a spisovateľ Daniel Majling. Autor komixu Rudo alebo knihy Ruzká klazika. Zlatý klinec večera ako sa patrí!


Sobotný program začína prehliadkou debutantov. Viliam Nádaskay a Ivona Pekárková vám odprezentujú svoje prvotiny a tak budete mať možnosť vypočuť si to najčerstvejšie čo doma máme. Väčšina sobotného programu však bude patriť panelovkám. Témou tej prvej budú hoaxy a dezinformácie. O nich sa budeme rozprávať s blogermi Samom Marecom a Jakubom Godom, ktorí sa týmto fenoménom dneška venujú dlhodobo. Druhá panelovka vám sprostredkuje názory a myšlienky umelcov vystavujúcich na festivale, budeme sa rozprávať o súčasnom umení, ako vzniká, čo sleduje a ako má vlastne bežný smrteľník vedieť, že to na čo sa díva je umenie. Hneď po umelcoch nastupuje pomyselný vrchol Diogenovho sudu a to je diskusia, ktorá témou nadväzuje na tohtoročnú vizuálnu identitu celého festivalu. O vizuálnom smogu nášom každodennom budeme diskutovať s architektkou Luciou Streďanskou a grafikom Petrom Dlhopolčekom, ľuďmi zodpovednými za projekt dizajn manuálu vizuálnej identity historického centra Žiliny, ktorý by mal vyčistiť naše krajské mesto od balastu. Po náklade diskusií sa budete môcť znova uvoľniť pri literatúre, ale nie však príliš, pretože sa predstaví Balla. Oceňovaný slovenský autor, prekladaný dokonca až v Libanone.


Kde lepšie pretráviť mastný nedeľný rízek ako vo Vitalku. Preto už od 13:30 odprezentuje svoju prácu publicista, prekladateľ a prozaik Tomáš Hučko, ktorý založil mesačník Kapitál. No a po ňom už ukončí program diskusného fóra Tomáš Kompaník, grafický dizajnér a vydavateľ kníh AHA, za ktoré získal Red dot Design Award.


Program bude bohatý a tak dúfame, že aj tento rok zaplníme Vitalkafé nie len kvôli pitiu kávy a piva!