Skip to main content

Pýtali sme sa našich kamarátov, s ktorými spolupracujeme, alebo sa stretávame pri našej práci 5 otázok. O tom ako fungujú a čo sa u nich zmenilo v tomto období “karantény” sa dočítate nižšie.

19.

Janko Dobrík, herec Mestského divadla Žilina

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Zmeny sú to pomerne veľké. Trvalý pracovný pomer mám v Mestskom divadle v Žiline, kde sme naposledy hrali predstavenie 7.3. 2020. Okrem toho hrávam dve agentúrne predstavenia po celom Slovensku, ktoré boli naplánované do konca divadelnej sezóny (koniec júna) a všetky boli zrušené. V lete sa malo pokračovať v natáčaní TV seriálu – Červené pásky, kde hrám sekundárneho doktora a aj toto bolo pozastavené do odvolania. Plus som do konca tejto sezóny mal naskúšať jedno predstavenie v Žiline a jedno v Bratislave. Takže, aby som to zhrnul v číslach: za 110 dní som mal odohrať 70 predstavení, naskúšať 2 nové inscenácie a našoférovať 6000km.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Som doma. Učím sa s dcérkou, hrám sa so synkom, pracujem okolo domu v záhradee. Večer si zvyknem pozrieť nejaké divadelné predstavenie, buď naše žilinské, alebo Slovenské komorné divadlo Martin, Spišské divadlo, či Slovenské národné divadlo v Bratislave. Som stále v kontakte s vedením divadla aj s hercami a všetci dúfame, že sa čim skôr opät nabehne na náš normálny režim.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Pracovne žiadne. Domáce – učenie sa s dcérkou, a keďže ide jar a máme záhradu, tak sa motám na záhrade.


Ako relaxuješ?

Fotím.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Na toto nedokážem odpovedať, lebo neviem ani aká bola dávna či nedávna minulosť. :) Každopádne budem grafike (a ľudom v tomto segmente zamestnaným) držať palce.


20.

Marek “Fricko” Šutara, bar a event manager 

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Zmena nastala, že nemám na základe vírusu žiadnu robotu.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Umyjem sa, naraňajkujem sa. Niečo vyčistím, niečo vyhodím. Ak je počasie – záhrada, obed, hudba, internet, láska, večer film.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Pracovné – nejaký cleaning. Domáce – odpoveď v druhej otázke.


Ako relaxuješ?

Hudba, hudba, hudba, jedlo, filmy.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Nie som jasnovidec. Dnes už nikto nevie, čo bude na tomto svete zajtra.


21.

Kristína Zvedelová, historička umenia

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Venujem sa prevažne obnove pamiatok, čo znamená, že časť mojej práce prebieha v teréne, priamo na objektoch a druhá pozostáva z práce za počítačom. Keďže pracujem z domu, na home office som zvyknutá, v „normálnych časoch” zaberá cca 60% môjho pracovného  času. Z tohoto pohľadu to teda nie je pre mňa veľká zmena. Zmenou je však absencia práce priamo v teréne, na ktorú je naviazaná moja práca doma. V súčasnosti ešte dokončujem staré resty a pracujem v miernom tempe, aby som si predĺžila pocit, že mám na čom pracovať :-) V najväčšom pracovnom nasadení fungujem 10 – 14 hodín denne, dnes len 3 – 5 hodín.

Po prepuknutí krízy okolo koronavírusu mi najskôr trošku odľahlo, nakoľko som bola dosť pracovne unavená a potrebovala som pauzu. Tak som tri týždne upratovala, najskôr knižnicu, pracovné veci, skriňu a pod… teraz už ma nebaví ani to…


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Môj súčasný pracovný deň trvá 3 – 5 hodín, začína o 10:00 hod, vybavím emaily a potom pracujem na nedokončených veciach.  O 13:00 hod. mám obed a kávu. Obyčajne si sadám k počítaču aj po obede na hodinu – dve, pokračujem v písaní, alebo riešim veci okolo grantov, na ktorých pracujem. Aj keď je aj táto činnosť je utlmená, nové grantové výzvy sú aktívne.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

V prvom rade treba povedať, že som sa zdokonalila v online nakupovaní záhradníckych potrieb a pozrela som si aspoň 30 návodov na šitie rúška. Zatiaľ som neušila žiadne :-) Veľa času mi zaberá aj čítanie novín a sledovanie situácie okolo koronavírusu. Okrem toho sa snažím aj „vzdelávať.“ Vzhľadom na okolnosti je super, že sú sprístupnené viaceré databázy knižníc a archívov, ako aj výstavy a diela svetových múzeí a galérií.

Zároveň mám aj čas na veci, ktoré robím vo svojom voľnom čase, bez nároku na honorár. Už tri roky pripravujem knihu zloženú zo starých pohľadníc Kláštora pod Znievom a dvoch ďalších menších obcí v okolí a viac ako rok som nemala čas sa k nej vrátiť. Aj keď to nie je v pravom zmysle nová aktivita, konečne mám čas sa jej venovať.

Moje iné domáce aktivity sú naviazané na začiatok jari, snažím sa motať v záhrade a okolo kvetinových záhonov, viac času trávim so psom.


Ako relaxuješ?

Relaxujem viac menej tradične, na prechádzkach v prírode so psom, čítam knihy, ktoré sa mi za celý rok nahromadili v poličke, príp. sledujem nejaké seriály na nete.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Veľmi ťažká otázka, podobne ako väčšina ľudí, netuším, čo bude o mesiac, dva… Keďže virtuálny priestor nie je zasiahnutý vírusom a nejako obmedzovaný, asi jediná šanca na rozvoj marketingu, grafiky a reklamy je práve tu. Osobne sledujem prevažne stránky múzeí a galérií. Myslím si, že by sa naše kultúrne inštitúcie mali „vrhnúť” na online priestor a nestratiť kontakt s návštevníkmi. Niektoré pokusy, ktoré sledujem, sú dosť chabé a mňa skôr odrádzajú ako vťahujú do diania. Myslím, že po uvoľnení súčasných prísnych pravidiel, keď začne ekonomika opäť ožívať, ožije aj tento segment a vráti sa v plnej sile, rovnako ako aj moja práca. :-)