Skip to main content

Pýtali sme sa našich kamarátov, s ktorými spolupracujeme, alebo sa stretávame pri našej práci 5 otázok. O tom ako fungujú a čo sa u nich zmenilo v tomto období “karantény” sa dočítate nižšie.

13.

Dušan Dobiáš, robotník v kultúre a umení

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

O veľkú časť práce som prišiel, lebo je naviazaná na kultúrne podujatia, umelcov, výstavy. Ostala mi spolupráca s Fest Ančou na ich novovznikajúcom webe. Začal som pomáhať kamošovi na prerábke domu a čakám na svoju prvú smenu v Tescu, kde budem pripravovať nákupy, ktoré si ľudia objednali cez internet. Spolupracujem aj so súkromnou školou, v piatok budem prvýkrát vyučovať online. Na to som zvedavý.

Čakám, či sa vládne opatrenia budú vzťahovať aj na mňa. Zamýšľam sa, či sa oplatí živnosť si nechať alebo ju prerušiť. Rezervu nemám skoro žiadnu. 

Home office pri štvormesačnom bábätku je občas dosť náročný. Vnútorne bojujem medzi pocitom, že by som čo najviac mal byť doma a potrebou vypadnúť von a robiť niečo vo fyzickom svete. Celkom na mňa dolieha temnota.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Som doma a rozmýšľam, čo bude o týždeň, mesiac, o pol roka. Musím sa priznať, že som trochu psychicky paralyzovaný touto situáciou. Tým, že nerobím len jednu vec, ale mám rozbehnuté spolupráce na rôznych frontoch, je dosť vyčerpávajúce sa prepínať medzi tým všetkým. Trochu teraz závidím ľuďom, ktorí majú jednu normálnu prácu, aj keď si uvedomujem, že mojou výhodou je flexibilita a schopnosť prispôsobiť sa.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Ako som už spomínal, idem skúsiť brigádu v Tescu. Robím pomocnú silu kamošovi na dome. V blízkom čase chcem začať ponúkať online pomoc s počítačmi – ak niekto má nejaký softvérový problém, viem pomôcť na diaľku. Neviem, či o to bude záujem, ale chcem to skúsiť.


Ako relaxuješ?

Každý deň s priateľkou pozeráme Friends, občas si zahráme nejakú spoločenskú hru. A veľmi ma ukľudňuje šoférovanie. Ak by niekto potreboval niečo presťahovať alebo previesť, hláste sa! Mám dodávku.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Dúfam, že jednou z pozitívnych externalít tejto krízy bude zmenšenie vizuálneho smogu. Žilina je v tomto extra trieda. Ale neviem. Môže to byť aj opačne.


14.

Lukáš Hollý, bistro Veggo

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

Ahoj a ďakujem za otázky. Po prvých opatreniach týkajúcich sa corona vírusu sme v rámci upokojenia a bezpečnosti zavreli naše malé vegan bistro na týždeň. Keďže sme nevedeli, ako sa bude situácia vyvíjať, rozhodli sme sa ponúknuť ľudom rozvoz a take away obedových menu a o ďalší týždeň pridať aj rozvoz stálej ponuky.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Hneď ráno prichádzam do bistra a s chalanmi z kuchyne dávame dokopy objednávky. Kým sa chalani postarajú o prípravu jedla, ja si môžem pobehať a vyriešiť všetky potrebné veci k chodu prevádzky. O jedenástej začínam rozvážať obedy, čo mi trvá asi do 13:30. V kuchyni si kuchári chystajú veci na ďalší deň a Alicka je na Take away. Po druhej ostávam v bistre buď ja alebo Alicka a rozvážame objednávky približne do 18:00. Večer padne vhod teplá sprcha a viacmenej oddych.


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Pracovných je vcelku dosť. Musíme sa vysporiadať s úplne novou formou prevádzky a prispôsobiť sa. Nemáme moc skúseností, ale je to výzva. Domácich moc nie je aj keď už sa 2 týždne chystám cvičiť jógu.


Ako relaxuješ?

Relaxujem s priateľkou, snažíme sa chodiť na menšie výlety a prechádzky do prírody, kde nie je moc rušno. Nedá sa mi nespomenúť top game čo mi práve prišiel do karantény vhod Call Of Duty  Warzone. Haha


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

Myslím si, že toto obdobie bude pre toto odvetvie zlomové. Veľa firiem bude musieť zachraňovať a zlepšovať biznis, čiže reklama, grafika a celkovo marketing bude musieť podchytiť tieto potreby. S veľkým dopytom, dúfam príde aj veľká kvalita. Dúfajme, že všetko zlé je aj na niečo dobré a z tejto situácie si všetci vezmeme to najlepšie.


15.

Iveta Pagáčová, herečka Mestského divadla Žilina

Aké zmeny nastali u teba, čo sa týka tvojej práce? Čo hovoríš na home office (ak ho máš)?

HO v mojom povolaní nie je možný. Akože môžem prečítať rozprávku deťom. Ale divadlo ako také neurobím.😂. A ešte v rámci môjho druhého povolania (učím herectvo na konzervatóriu ) sa snažím o individuálne hodiny cez videochat. Tiež je to v rámci možností dosť obmedzené vyučovanie. Rozsah učiva, ten objem sa zužuje na 30-40 percent…


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný deň?

Môj pracovný deň je absolútne rozbitý. Režim mi dáva hlavne práca. Nehrá sa, netočí a ani neučí. Dala som sa na dobrovoľnícke činnosti. Nakupujem deduškovi napr. Potom učím tak že 2-3 žiakov denne. So žiakom viem stráviť tak 45 min. Chodím behať, aby mi nezašibalo. Maľujem na stenu. Čítam tie strašidelné články. Niekedy čítam a dokonca aj varím! Nič z toho nemá svoj presný čas. Iba deduško, on potrebuje vedieť všetko presne. 😂


Aké máš nové aktivity počas tohto obdobia? (Pracovné aj domáce)

Mojou nejakou novou aktivitou je podcast, na ktorý som sa sa dala. Je to nové médium, veľmi zaujímavo konunikuje s ľuďmi.  Baví ma to. Učenie herectva online je tiež dobrá haluz.


Ako relaxuješ?

Môj relax je hlavne dobrý spánok a ten teda teraz nemám. Asi fyzická námaha je pre mňa relax. A beh.


Ako vidíš budúcnosť marketingu, reklamy a grafiky vo vašom regióne?

No vnímam svojich kolegov, ktorým tiež chýba kreatívna činnosť, že sa viac sústreďujú na selfpromo cez sociálne média. V rámci môjho povolania šlape hlavne instagram. Tiež sa učím promovať ten podcast a robím to dosť chaoticky zatiaľ. Ja vnímam, že momentálne sa veci sťahujú zvonku dovnútra, na tie sociálne siete. A čo sa týka mesta Žilina a jeho ulíc, podľa mňa všetko čo je veľké, veľmi veľké ľudí zaujme. Myšlienkami sú ale pri kríze a existenciálnych riešeniach… toľko z môjho laického okienka.