Skip to main content

Príbeh muža, ktorého nezlomili

Počet strán: 464
Väzba: tvrdá s prebalom
Formát: 130×200
ISBN: 978-80-89718-09-2

V čase, keď si pripomíname novembrové dni spred 25 rokov, zaiste každému v hlave víria spomienky. Pád totalitného systému sa mnohým spája s eufóriou námestí, štrnganím kľúčov či s pesničkami Karla Kryla. Listujeme si v starých archívoch a dohadujeme sa, ktorý z tribúnov nám bol viac či menej sympatický a ako kto z nich ovplyvnil neskorší vývoj v krajine. Patrí sa však spomenúť si aj na tých, ktorí síce zostali mediálne neznámi, no o príchod slobody sa zaslúžili viac ako hocikto z nás. Jedným z takýchto ľudí bol aj Silvester Krčméry, lekár, disident a politický väzeň. Patril k tým, ktorých bývalý režim prenasledoval, pretože preň predstavovali  hrozbu. Svojimi pevnými zásadami, svojím životom, ktorý zasvätili pravde, viere a ich šíreniu. Krčméry svoje presvedčenie nezradil ani pod nátlakom moci, eštebáckych výsluchov a komunistických lágrov. Na najťažších 14 rokov, ktoré prežil vo väzení, spomína v knihe PRAVDOU PROTI MOCI / Príbeh muža, ktorého nezlomili. Kniha vychádza v týchto dňoch v žilinskom vydavateľstve Artis Omnis v spolupráci s našim Ateliérom.

„Silvester Krčméry bol jedným z najvýznamnejších odporcov komunistického režimu nielen na Slovensku. Aj vďaka nemu sa napríklad v roku 1988 uskutočnila Sviečková manifestácia v Bratislave, ktorá sa označuje za predzvesť Nežnej revolúcie. V tomto roku si okrem výročia Novembra pripomíname aj Krčméryho nedožité 90. narodeniny. Táto kniha je naším príspevkom k pripomenutiu si týchto udalostí,“ uviedla Andrea Harmanová z vydavateľstva.

Mala som pätnásť, keď Silva zobrali. Bol to môj najobľúbenejší brat,“ spomína ešte i dnes so slzami v očiach pani Gabika, najmladšia zo súrodencov S. Krčméryho. FOTO: OZ Nenápadní hrdinovia

Kniha ponúka autentické spomienky na roky strávené vo väzení a prináša svedectvo o neľudskosti totalitného systému. „Musím vydávať svedectvo o pravde, preto musím hovoriť a nemôžem mlčať! Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu! Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda! Lebo je väčšia a silnejšia ako moc! Kto však má v rukách moc, ten si (často) myslí, že môže pravdu zastrieť, potlačiť, zabiť alebo i ukrižovať! Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych!“ Tieto slová predniesol Krčméry vo svojej obhajobe počas hlavného pojednávania na Vyššom vojenskom súde v Trenčíne 24. júna 1954. Pre náboženské aktivity bol obžalovaný z vlastizrady a odsúdený na 14 rokov väzenia, zabavenie majetku a dočasné odňatie občianskych práv. Trest si odpykal v najťažších väzniciach a pracovných táboroch. Ako o Krčmérym v roku 1984 informoval Hlas Ameriky: „Je jednou z najstráženejších a najsledovanejších osôb v ČSSR!“ Americký filozof Michael Novak ho nazval „slovenským Solženicynom“.

Knihu uviedli do života počas knižného veľtrhu Biblioteka v nedeľu 9.11. − v deň výročia pádu Berlínskeho múru – prúžkami skartovaného Evanjelia podľa Jána. „To nám symbolicky pripomenulo, že práve takéto texty bývalý režim zakazoval, likvidoval ich a bál sa ich. No zároveň to boli práve slová evanjelia, ktoré Krčmérymu dodávali silu vydržať,“ pokračuje vydavateľka. Kniha vyšla v spolupráci s Múzeom zločinov a obetí komunizmu, občianskym združením Nenápadní hrdinovia a Spoločenstvom Fatima. Na vyše 400 stranách nájdeme okrem Krčméryho spomienok aj sprievodné texty amerického filozofa Michaela Novaka, historika a publicistu Františka Neupauera, lekára a bývalého ministra zdravotníctva Alojza Rakúsa a farebnú prílohu Krčméryho osobných fotografií i archívnych spisov Štátnej bezpečnosti.

  

Povedali o autorovi:

„Je jednou z najstráženejších a najsledovanejších osôb v ČSSR!“ Hlas Ameriky, 1984

 „Na koho si zo Slovákov zvlášť pamätám a koho mal Svätý Otec vo veľkej obľube, to bol Silvo, Silvo Krčméry.“ kardinál Stanislaw Dziwisz, osobný tajomník sv. Jána Pavla II.

 „Som si istý, že čitatelia budú súhlasiť, že ešte nikdy nečítali takýto strhujúci príbeh, ktorý ich zasiahne úžasom nad ľudskou schopnosťou vytrvať… Týmto svedectvom Silvo pozdvihol celé ľudstvo… Ktokoľvek si ho prečíta, bude zmenený.“ Michael Novak, americký filozof