Skip to main content

Ivan Gajan
klavírny recitál
streda 8. 4. 2015, 19.00
klavírny recitál


Po prvom stručnom účinkovaní na Stanici a navyše v čase, kedy bolo biele krídlo len v pláne, privítame obľúbeného domáceho klaviristu.


Ivana Gajana – jedného z predstaviteľov línie vrcholového slovenského klavírneho umenia – netreba publiku príliš predstavovať. Žilinský rodák patrí ku generácii výkonných umelcov, ktorí sú formovaní niekdajšou crème de la crème svetovej pianistiky, do dnešného dňa známej ako tzv. Ruská škola.

Vystúpi s programom príznačným pre jeho profil majstra klavírnej miniatúry. Práve na „malých“ formách je možné rozpoznať umeleckú výbavu každého interpreta. Nie vždy platí, že veľa je aj dobré…


Program:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): Sonáta F dur, KV 332
Allegro
Adagio
Assai.Allegro

Pjotr Iljič Čajkovskij (1840 – 1893): Ročné doby, op. 37b
Január – Pri kozube
Február – Fašiangy
Marec – Pieseň škovránka
Apríl – Snežienka
Máj – Biele noci
Jún – Barkarola
Júl – Pieseň kosca
August – Žatva
September – Poľovačka
Október – Jesenná pieseň
November – Na trojke
December – Vianoce

Fryderyk Chopin (1810 – 1849): Scherzo E dur, op. 54


Koncertu bude predchádzať diskusia s Ivanom Gajanom na pôde Žilinskej univerzity na tému „Ako sa z hry na klavíri stane hudobná interpretácia“. Uskutoční sa v koncertnej sále Katedry hudby FHV ŽUŽ (v budove rektorátu) v utorok 7. 4. o 10.00 h. Je určená jednak pre pedagógov a študentov KHU FHV ŽUŽ ako aj pre pedagógov a študentov siete umeleckého resp. hudobného školstva, ale taktiež pre širokú verejnosť. Vstup je voľný.


Ivan GajanŽilinský rodák, klavirista Ivan Gajan je absolventom žilinského konzervatória z triedy Antona Kállaya a Konzervatória P. I. Čajkovského v Moskve z triedy S. Nejgauza, V. Gornostajevovej a Jeleny Richterovej. Je víťazom viacerých národných súťaží. Z jeho úspechov na medzinárodných súťažiach je najcennejšia účasť vo finále a titul laureáta Medzinárodnej klavírnej súťaže R. Schumanna v nemeckom Zwickau (1981).

Umelec koncertoval prakticky vo všetkých európskych krajinách, v Tunisku, Thajsku, Japonsku a na Kube. S ŠKO Žilina, kde pôsobil ako sólista od roku 1983 do roku 1997, sa predstavil na turné vo Švédsku, SRN, na festivale El Djem v Tunise, vo Veľkej sále Petrohradskej filharmónie, vo Veľkej sále Krakowskej filharmónie a i. Účinkoval aj so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice, Filharmóniou B. Martinů Zlín, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Severočeskou filharmóniou Teplice, Juhočeskou filharmóniou Č. Budějovice, Moravskou filharmóniou Olomouc, Ploiešťskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Zwickau, Capellou Istropolitana, Komorným orchestrom ZOE, Dámskym komorným orchestrom, Slovenským komorným orchestrom B. Warchala, s ktorým vystúpil na koncertnom turné v Španielsku.

Okrem sólistickej činnosti sa venuje rovnako intenzívne komornej hre. Spolupracoval s radom popredných domácich i zahraničných sólistov (M. Hajóssyová, J. Podhoranský, A. Šestáková, Slovenské kvarteto, F. Groben, P. Gallois, V. Hudeček, M. Lapšanský), ako člen Hummelovho tria (V. Šimčisko a J. Alexander) nahral zaujímavý súbor CD s kompletným naštudovaním klavírnych trií J. N. Hummela a W. A. Mozarta. Niekoľko rokov koncertoval s laureátkou Čajkovského súťaže – svetoznámou luxemburskou violončelistkou Francoise Groben.

Spolu s Panochovym kvartetom vystúpil na Bratislavských hudobných slávnostiach 1998. V tom istom roku vystúpil s Mariánom Lapšanským a Juhočeskou filharmóniou v pražskom Rudolfíne. V roku 2001 s veľkým úspechom vystúpil na BHS s recitálovým programom zostaveným z diel W. A. Mozarta a F. Chopina. Vystúpil s ŠKO Žilina na slávnostných koncertoch k 50. aj 60. výročiu Konzervatória v Žiline ako jeden z najprestížnejších absolventov školy.

Je držiteľom ceny kritiky Slovenskej hudobnej únie 2003 za reprezentáciu a šírenie koncertného umenia vysokých kvalít na Slovensku a v zahraničí. V roku 2003 účinkoval na otváracom koncerte sezóny SF so Slovenskou filharmóniou a dirigentom Petrom Altrichtrom. Na BHS 2006 vystúpil v Redute v programe Mozartove klávesy, kde spolu s Eugenom Indjicom, Ladislavom Fančovičom, Capellou Istropolitanou a dirigentom P. Przytockim uviedli k 250. výročiu narodenia W. A. Mozarta koncerty pre jeden, dva a tri klavíry.

Pôsobí pedagogicky ako docent na VŠMU v Bratislave a JAMU v Brne, viedol klavírnu triedu Letných hudobných kurzov na Konzervatóriu v Žiline. V poslednej dobe viedol pravidelne letné klavírne kurzy v Mikulove. V roku 2007 bol členom poroty na medzinárodnej klavírnej súťaži Stanislava Nejgauza v ruskom Čeljabinsku a taktiež často hosťuje ako člen poroty medzinárodnej súťaže pre mladých klaviristov Amadeus v Brne.


Vstupné: 4,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 0948 344 606
Rezervované vstupenky je potrebné si vyzdvihnúť najneskôr 15 minút pred začiatkom podujatia, v opačnom prípade budú uvoľnené do predaja. Ďakujeme za pochopenie.