Skip to main content

ŽILINA 19.- 21. marec 2015

Občianske združenie pre podporu netradičných foriem umenia v spolupráci s Mestom Žilina pripravilo nultý ročník festivalu Hudba sveta, v snahe vytvoriť tradíciu každoročného festivalu, ktorý bude prinášať zaujímavých interpretov a súbory z celého sveta. Koncept festivalu je vytvorený tak, aby boli zapojené tri najvýznamnejšie kultúrne miesta v Žiline:


Stanica Záriečie, Dom umenia Fatra a Mestské divadlo Žilina


Dramaturgia je postavená aby zaujala čo najširšie publikum. Nultý ročník festivalu predstaví účinkujúcich zo 6tich krajín sveta. Nový Zéland, Izrael, Moldavsko, Arménsko, Francúzko a Slovensko.


19. 3. 2015 / 20:00 / V prvý deň festivalu sa na Stanici Záriečie predstaví žilinská formácia Balkansambel spolu so svojimi hosťami, speváčkou Karin Sarkisjan a akordeonistom a skladateľom Davidom Yengibarianom z Arménska. Pestré menu festivalového večera ponúkne nielen živelnosť muzikantského prejavu ale aj orientálne poetickú rafinovanosť.


20. 3. 2015 / 19:00 / Druhý festivalový deň sa presunie do Domu umenia Fatra. V tomto stánku , ktorý je známy prevažne klasickou hudobnou produkciou, sa predstaví výnimočný hudobný projekt Ornamenty. Ide o samostatný projekt Ľudovej Hudby Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, v spojení s vynikajúcou etnojazzovou formáciou Pacora Trio a multiinštrumentalistom Marekom Pastírikom. Výnimočný zážitok doplní videoprojekcia grafického dizajnéra a vizuálneho umelca Jána Šicka.


21. 3. 2015 / Posledný festivalový deň zavíta na pôdu Mestského divadla v Žiline. Tento večer môžeme smelo nazvať PIESNE SVETA. Už len krajiny z ktorých sú jednotliví účinkujúci predstavuje obrovskú rôznorodosť. Na úvod sa predstaví izraelská speváčka Mira Awad v sprievode novozélandského gitaristu Gordona Tamu. Komorná atmosféra bude okorenená skladbami v hebrejskom jazyku. V druhej polovici koncertu sa prestaví francúzko-slovenská formácia Roc´hann., v ktorej podaní zaznejú veselé aj smutné námornícke a bretónske piesne.


JEDNA VETA – HUDBA SVETA, tak neváhajte a príďte zažiť neopakovateľnú atmosféru hudby.