Skip to main content

Festival Hory a mesto Žilina, ako už býva zvykom, priniesol to najlepšie zo svetovej aj slovenskej outdoorovej produkcie za posledný rok. Aj tento rok sme celý festival pripravili v komornejšom formáte z dôvodu opatrení a aktuálnych pravidiel.

Utorkové otvorenie festivalu (24.8.2021) sa konalo pod rondlovým mostom open air. O privítanie divákov, moderovanie aj diskusiu s hosťami sa postaral učitel a filozof Pavol Labuda. Hneď prvý hosť bol veľmi zaujímavý. Rasťo Hatiar popredný slovenský režisér filmov z horského prostredia predstavil svoju kariéru aj veľmi osobný film – Nechcený autoportrét. V rámci programu mali diváci možnosť vidieť aj aktuálny lezecký snímok Vylez z karantény, o výzvach, ktorým čelil mladý záchranár v prvej línii na začiatku globálnej pandémie, a lezení, ktoré bolo preňho únikom pred každodennou realitou a krásny, krátky BASEjumperský film Oslnený. Program uzavrel silný slovenský film od režiséra Pavla Barabáša – Everest – najťažšia cesta.


Na pondelkový program napriek studenému a nie úplne priaznivému počasiu sa prišlo pozrieť skoro 200 divákov.


Z dôvodu chladného a daždivého počasia bol festival na ďalšie dni presunutý do podkrovia Stanice Žilina-Záriečie.


Druhý deň festivalu odštartoval zaujímavou prezentáciou sám riaditeľ Stanice Záriečie – Marek Adamov. Cez hory na bicykli navštívil v máji 50 kultúrnych centier podobných Stanica Žilina-Záriečie, kde pracuje. Obišiel tak nezávislú kultúrnu mapu a všetky jej diery do sveta. Divákom tak predstavil, strasti a zákutia tejto zaujímavej cyklo(kul)túry. Po prednáške si diváci mohli vychutnať skvelú  štvoricu filmov: Na nafukovačke do Asgardu, Letom k deťom, Svetlo noci a bikerský špeciál Dušou oddaný zime.


Posledný deň festivalu sa niesol v duchu  víťazných filmov Hory a mesto Bratislava. Poetický snímok z Mongolska Krotiteľ koní ocenený cenou Grand Prix a silný filmárky kúsok od slovenského režiséra Jakuba Šipoša – Remedy. Film o mladých ľuďoch, ktorí sa vydajú na cestu loďou s ušľachtilým cieľom priniesť do Senegalu filtre na vodu. Sa aj našim divákom veľmi páčili.


Deviaty ročník ročník festivalu navštívilo spolu vyše 300 divákov.


Každoročne okrem premietania filmov, predášok a diskusií má žilinská verzia festivalu Hory a mesto aj výtvarné presahy. Pozadie filmového plátna pod rondlom upravili originálnou veľkoplošnou maľbou známi street artoví žilinskí výtvarníci Pyppo a Samo de Lepra. Motív pre tričká 9. ročníka festivalu navrhol výtvarník a writer, tiež zo starej známej street art crew, Maroš Obšivan.


Sme veľmi radi, že sme mohli festival uskutočniť aj vzhľadom na obmedzenú kapacitu a súčasnú situáciu.


Ďakujeme veľmi pekne za podporu!
Tím Hory a mesto Žilina