Skip to main content

Aj tento rok sa môžete tešiť na obľúbený festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Žilina. Pripravený je vynikajúci program.
Ako býva dobrým zvykom, Hory a mesto Žilina prinesie prehliadku toho najlepšieho z bratislavského materského festivalu.

 

Od 22. do 25. augusta 2021 si budete môcť na Stanici Žilina-Záriečie vychutnať filmy ocenené divákmi aj filmovou porotou. Súčasná svetová aj slovenská horská produkcia je vždy intenzívnym a inšpiratívnym zážitkom. Nebudú to len dychberúce výkony, ale aj silné emócie, prekrásne zábery a výnimočné príbehy. Máme pred sebou naozaj skvelú zostavu filmov, prezentácií a diskusií.


Festival otvorí známy slovenský ekológ, aktivista, režisér a autor kníh o ochrane prírody Erik Baláž svojou prezentáciou „Medveď je les”.Medvedia téma je veľmi živá. Z médií sa valí množstvo správ o stretnutí a ohrození týmito hnedými chlpáčmi. Ako to v skutočnosti s medveďmi je? Predstavujú pre človeka nebezpečenstvo, alebo sú samé ohrozené? Naozaj sú premnožené? Všetky tieto otázky a omnoho viac vám Erik Baláž zodpovie v tematickej prednáške s diskusiou.

O svojom veľkom úspechu, ako spoločne preliezli s Michalom Sabovčíkom  jednu z najťažších ciest Aljašky Slovak Direct v južnej stene Denali voľným štýlom, porozpráva horolezec Richard Nemec. Nonstop bez spania za 40 hodín zdolali neľahkú líniu s prevýšením 2800 výškových metrov a splnili si svoj aljašský sen.

Rozhodne zaujímavá bude aj diskusia po filme – Po červenej domov s účastníkom tejto dobrodružnej cesty Jánom Mazancom.  Aké „jednoduché“ je vybrať sa na výlet s deťmi vedia snáď všetci rodičia. Ale dať si s tromi malými deťmi 800 km je už celkom výzva! Janči si prechod Cesty hrdinov SNP s Evit a dvojročným Stankom, štvorročným Kolomankom a šesťročným Jankom vyskúšali na vlastnej koži a rovno o ňom natočili aj film. Na všetko, čo vás bude zaujímať a neuvidíte vo filme, sa môžete po projekcii smelo opýtať.


Okrem zaujímavých prezentácií a diskusií budete mať možnosť na festivale vidieť viaceré výnimočné filmy ako napríklad:

 

Dhaulágirí je môj Everest (Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)
V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.


Po červenej domov (Slovensko, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)
Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na dvojmesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!


Mrazivé peklo (Balandrau, Frozen Hell Over, Španielsko, 79 min, 2021, r. Guille Cascante)
Keď sme my chystali silvestrovské oslavy na sklonku roku 2000, niekoľko turistov sa vybralo na horu Balandrau v katalánskych Pyrenejach. Nečakane ich tam však zastihla snehová búrka, v ktorej zahynulo desať ľudí. O tom, čo sa na Balandrau stalo, vám z prvej ruky porozprávajú tí, čo prežili.


Boj o zlato (The Wall: Climb for Gold, UK, 96 min, 2022, r. Nick Hardie)
Janja Garnbret, Shauna Coxsey, Brooke Raboutou a Miho Nonaka – štyri talentované lezkyne a adeptky na prvú zlatú medailu v športovom lezení. Štyri príbehy o tom, ako vrcholové športovkyne bojujú o olympijskú miestenku, ako sa pripravujú na športový vrchol kariéry. A hoci medaily sú už rozdané, z kina budete zaiste odchádzať so spotenými rukami.


Alpská trilógia štvornožky (Alpine Trilogy (Doggystyle), Francúzsko, 45 min, 2021, r. Damien
Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)
Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Kroux, ktorých sa však nikto nepýtal, či sa im na výlet chce. Ak ste teda niekedy uvažovali nad horskou cyklodovolenkou s vašimi psami, tento film vám bude nielen inšpiráciou, ale aj poučením.


Nasleduj motýle (Fly Monarca, Kanada, 76 min, 2021, r. Lyndsay Nicole, Benjamin Jordan)
Paraglidisti Lyndsay a Benjamin sa nechali inšpirovať sťahovavými motýľmi monarchami, ktoré na jeseň migrujú z Kanady cez USA až do Mexika a po prezimovaní sa vracajú na sever a vydali sa po rovnakej ceste. Ako asi tušíte, nie všetko vyjde tak, ako dvojica plánovala, a aj vďaka tomu vznikol humorný príbeh o snahe pokoriť svetový rekord.


Každý deň vás čakajú dva filmové bloky v čase 18:00 – 20:00 a 20:00 – 22:00 plné krátkych zaujímavých snímok, prezentácií a celovečerných filmov.

Príďte si spríjemniť koniec leta, srdečne vás pozývame!

 

Ďakujeme za podporu našim partnerom Mesto Žilina, Festival Hory a mesto Bratislava, Stanica Žilina-Záriečie a Istrofinal a.s.
Kompletný program festivalu Hory a mesto Žilina nájdete spolu s odkazom na predpredaj na lnk.sk/peik.
Vstupenky sú zlosovateľné, na výhercov čakajú ceny od partnerov a podporovateľov festivalu.