Podkrovie Rosenfeldovho paláca poodkrylo tajomný svet bábok v podobe stálej výstavy – „Bábky v podkroví“.
My sme k výstave pripravili pekné pohľadnice, záložku a skladaciu brožúru. Prehľadná „skladačka“, bude sprevádzať návštevníkov „divadelným chodníčkom”, kde si na svoje prídu nielen milovníci bábkarského umenia, ale aj malí a veľkí zažijú skutočný bábkarský svet.
Vytvorili sme aj maskota expozície – milú oranžovú opicu v námorníckom kostýme, podľa jednej z postáv žilinského bábkového divadla. Zábavná vektorová grafika s poskakujúcim maskotom sprevádza brožúrou a upriamuje pozornosť na zaujímavosti výstavy. Veríme, že si ju obľúbia nielen najmenší.
V rámci expozície budú môcť hostia nahliadnuť aj za oponu a objavia, kto všetko pracuje v divadle a ako vzniká predstavenie. Žilinčania, návštevníci nášho mesta aj žiaci si budú môcť vyskúšať vodenie bábok, tieňové divadlo, zahrať sa na dramatika a okúsiť rolu bábkoherca na vlastnej koži. Bábkarské podkrovie bude slúžiť nielen žiakom základných škôl, ale aj turistom a návštevníkov mesta, ako ďalšia alternatív zmysluplného trávenia voľného času. Výstava je obzvlášť zaujímavá pre rodiny s malými deťmi.
„Žilina je medzi milovníkmi bábkarského umenia dobre známa. V roku 1950 tu vzniklo prvé slovenské bábkové divadlo. Založila ho skupina nadšených ochotníkov na čele s výnimočným žilinským bábkarom Teodorom Zvarom. Návštevníci budú mať možnosť sledovať vývoj žilinského bábkového divadla priamo prostredníctvom divadelných hier, ktoré sú vo výstave prezentované a dozvedia sa, ako sa historicky menili bábky. Medzi najslávnejšie inscenácie BDŽ patrí inscenácia hry Ivana Pilného Revue Ferri a Tonny (1972), ktorá dlhé roky reprezentovala divadlo v blízkych i atraktívne „vzdialených“ krajinách sveta. Dosiahla najväčší počet repríz – neuveriteľných 873. Aj takéto informácie sa dozviete, ak navštívite túto zaujímavú novú výstavu v zrekonštruovanom podkroví Rosenfeldovho paláca.
Expozícia bude pre verejnosť otvorená už od 4. júna 2018.
Všetky podrobnejšie informácie o prehliadkach nájdete na webe Rosenfeldovho paláca.
Autor fotografií: Marek Jančúch
Autori expozície a reštaurovanie: Michaela Poliaková, Juraj Poliak a Peter Moravčík