Skip to main content
Kniha AHA spája tradičnú slovenskú výšivku so súčasným grafickým dizajnom a chce ukázať, že slovenská tradícia nepatrí len do múzea. Grafický dizajnér Tomáš Kompaník pripomína ľuďom výnimočnosť tradičného slovenského remesla, konkrétne ornamentiku ľudových výšiviek a ukazuje ich nadčasovosť v spojení so súčasnými trendmi v grafickom dizajne. AHA by mala rozšíriť povedomie o slovenskej ľudovej výšivke. Prezentovať jej umeleckú hodnotu, rozmanitosť, širokú použiteľnosť a tiež jej vysokú reprezentatívnosť.
Meno AHA, dostal projekt jednoducho podľa častice, ktorú používame, keď chceme druhému povedať, aby si niečo všimol. Rovnako slovo používame, keď chceme ukázať, že sme niečo pochopili a je nám to jasné. Cieľom projektu AHA je dosiahnuť obidva tieto významy. Najskôr je to ten prvý, ukázať ľuďom krásu a význam výšivky:
„Aha Slováci, pozrite, čo všetko tu vaši predkovia zanechali,“
a neskôr, aby mal projekt vôbec zmysel, dosiahnuť použitie v druhom zmysle:
„Aha, tak toto všetko je naše a je to naozaj výnimočné.“
Kniha ešte ako prototyp získala niekoľko ocenení – Najkrajšia česká študentská kniha 2012, cena TypoDesignClubu za výnimočné grafické spracovanie 2012, bola zaradená medzi Najkrajšie slovenské knihy 2012, bola zaradená medzi najkrajšie záverečné práce študentov krajín V4, a bola vystavovaná v Poľsku, Česku, Nemecku, Srbsku, Talianku a Veľkej Británii.
Súčasťou programu krstu je workshop ľudových tancov pod vedením združenia Dragúni v sprievode Mišo Noga Band. 

O knihe sa dozviete viac tu:https://www.startovac.cz/projekty/aha/

(zdroj: inforum.artforum.sk / Monika Kompaníková)


AHA from absurdo.tomas on Vimeo.